Adaptacja strychu – jak stworzyć wymarzony pokój na poddaszu?

28.10.2022

Aktualizacja: 4.01.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Poddasze w wielu domach jest traktowane jako miejsce służące przechowywaniu starych bądź niepotrzebnych rzeczy. Przyjęło się tak nie bez powodu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było możliwe stworzenie miejsca do mieszkania na strychu. Powodem był brak narzędzi pozwalających na zbudowanie tam dogodnych warunków do życia. Niezaadaptowane poddasze nie ma m.in. odpowiednich izolacji cieplnych. Przeglądając inspiracje, nieraz możemy zauważyć pięknie wyremontowane pokoje ze skosem. Jak wykorzystać wolne miejsce na strychu i stworzyć wymarzony pokój na poddaszu? Podpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Komfortowy pokój na poddaszu – jak zrobić to bezpiecznie? 

Warto poddasze wyposażyć w okna dachowe. Prezentują się one efektownie i oryginalnie, ale są również niezwykle funkcjonalne. Do pokoju wprowadzą światło naturalne, do którego dostęp pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Aby mieszkanie na poddaszu było bezpieczne, powinno przejść przed remontem wszystkie wymagane kontrole. Oprócz sprawdzenia stanu technicznego warto upewnić się, czy nie ma w pomieszczeniu rozwijającego się grzyba bądź pleśni.

Jakie prace remontowe należy przeprowadzić przy adaptacji strychu? 

Strych w naszych domach jest zwykle w opłakanym stanie. Niewiele osób decyduje się go remontować. Odpowiednio zaaranżowane poddasze może powiększyć przestrzeń użytkową naszego domu. Wykończenie wnętrza strychu jest czasochłonnym zajęciem, ale warto stworzyć tam uroczy kąt. Pomieszczenie musi przejść wszystkie prace remontowe. Poczynając od gruntowania, szpachlowania, tynkowania aż po malowanie ścian.

Przed rozpoczęciem prac adaptacyjnych 

Zanim przejdziemy do konkretnych prac adaptacyjnych, musimy sprawdzić kilka rzeczy. Po pierwsze konstrukcję dachu i jego ogólny stan. Czy jest możliwe ocieplenie tego miejsca? Czy połacie są szczelne, a strop solidny? Czy wysokość pomieszczenia ma przynajmniej 2,2 m? Do strychu prowadzą zwykle specjalne składane schody. Przystosowując pokój do celów mieszkalnych, należy sprawdzić, czy możliwe jest zamontowanie schodów stacjonarnych.

Adaptacja wymaga wielu wyliczeń i logistycznej wiedzy. Z tego powodu każda renowacja poddasza powinna być przeprowadzana w konsultacji ze specjalistami — projektantem, konstruktorem i ekipą budowlaną. Cały proces jest prostszy, gdy już na początku prac remontowych domu wiemy, że będziemy chcieli zagospodarować strych. W takiej sytuacji powinniśmy zainstalować odpowiednie wzmocnienia, które umożliwią adaptacje poddasza. Niestety w wielu już powstałych mieszkaniach i kamienicach, nie jest to możliwe lub jest bardziej skomplikowane.

Istniejący już dom – jak zaadaptować poddasze? 

Aby dokonać adaptacji poddasza w istniejącym budynku, należy spełnić pewne formalności. Po pierwsze musimy uzyskać zgodę od współwłaścicieli nieruchomości na renowację strychu. Kolejna papierologia to uzyskanie zgody na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego i pozwolenie na prace budowlane. Właściciel powinien także poinformować organ podatkowy o zmianie, z uwagi na podleganie tej części podatkowi od nieruchomości.

Jaki pokój urządzić na poddaszu? Inspiracje

Poddasze doskonale sprawdzi się jako garderoba. Ukośne sufity tworzą urocze miejsce do przechowywania ubrań. Ciekawostką jest, że niezaadaptowany strych w wielu domach jest wykorzystywany jako suszarka. Niewłaściwa regulacja cieplna oraz niewystarczające okna dachowe do życia dla mieszkańców, tworzą idealne warunki do suszenia ubrań. Niewykorzystaną przestrzeń można zużytkować tak naprawdę w dowolny sposób. Może to być zarówno nasza nowa kuchnia, jadalnia jak i salon. Pomieszczenie na poddaszu często jest wykorzystywany jako pokój dziecięcy. Dodatkowo dzieci to uwielbiają! Zamieszkanie na strychu to marzenie niejednego nastolatka.

Jak przeprowadzić adaptację strychu, żeby stworzyć pokój na poddaszu?

Jak wykorzystać skosy w pokoju na poddaszu?

Zaaranżowanie poddasza do celów mieszkalnych nie jest łatwym zadaniem. Problem spowodowany jest skosami, które niełatwo wykorzystać. Jednak dobrze zagospodarowane poddasze prezentuje się wizualnie zachwycająco. Przy kawałku prostej ściany poddasza można postawić komodę lub kanapę. Jeśli skosy są zbyt niskie, można spróbować ustawić przy nich mały stoliczek kawowy. Remontując pokój dla dziecka, warto wykorzystać poddasze do ustawienia przy skośnych ścianach łóżka. Przy tym prostych lepiej umieścić biurko, które zwykle jest wyższe, a na nim znajdują się dodatkowe półki lub tablice korkowe.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂