Zachowaj porządek i zacznij od remontu ścian
Niezależnie od tego, czy punktem wyjścia jest stan surowy, czy przeprowadzamy gruntowny remont starego mieszkania, najważniejsze jest rozpoczęcie od ścian. To właśnie tam ukryte są instalacje, do których dostaniemy się tylko poprzez kucie. Podobnie jest ze schowanymi układami elektrycznymi. Plątaninę kabli najłatwiej ukryć, kiedy nie żal nam uszkodzić ściany.
Ponadto pierwszy etap remontu jest idealnym momentem na podjęcie decyzji o większych zmianach. Być może marzy nam się dodatkowa ściana działowa albo wręcz przeciwnie, mamy zamiar z niej zrezygnować? Bez zbędnego bałaganu i nerwów zrealizujemy to tylko na tym etapie!
Tynki, parapety, wylewki i inne prace wykończeniowe
Zanim nasze mieszkanie zacznie nabierać konkretnych kształtów, musimy załatać wszystkie ślady pozostałe po rozkuwaniu ścian. Profesjonalna ekipa remontowa poradzi sobie z tym bardzo szybko, ponieważ wiedzą, jakimi materiałami i narzędziami najlepiej się posługiwać.
Po wyrównaniu ściany można przejść do tynkowania, a zaraz po nim do ułożenia parapetów wewnętrznych. Najwygodniej montuje się je po tynkowaniu, ponieważ zmniejszamy ryzyko powstania uszkodzeń czy ewentualnych zabrudzeń.
Przygotowanie podłóg pod materiały
Kolejnym etapem jest rozpoczęcie prac związanych z podłogami. Bez odpowiedniego przygotowania gruntu, nie położymy paneli czy parkietu. Najszybszą metodą jest wylewka samopoziomująca, ponieważ nie wymaga dużego nakładu pracy, jednak na jej wyschnięcie przyjdzie nam czekać nawet cztery tygodnie! To odpowiednia chwila na kolejne zakupy związane z remontem i gromadzenie materiałów, które przydadzą się później.
W przypadku bardziej skomplikowanych wykończeń podłóg może być potrzebne uzyskanie zróżnicowanej wysokości podłoża. Warto skonsultować wszelkie pomysły z doświadczoną ekipą remontową, która ma za sobą niejedno gruntowanie i układanie płytek, dzięki czemu będzie mogła zaoferować nam atrakcyjną cenę usługi.
Przerwa na sprzątanie po pierwszych pracach
Remont mieszkania to nie tylko same prace związane z wykończeniówką, tak samo ważne jest utrzymanie czystości i dopilnowanie, żeby podłogi nie były pokryte pyłem. Zaraz po skończonych pracach „mokrych”, warto posprzątać i przy okazji sprawdzić stan wykończenia. W przypadku remontowania domu można w tym czasie zabrać się za ocieplenie lub inne prace prowadzone na zewnątrz.
Kiedy można malować ściany i kłaść podłogę?
Prace związane ze ścianami i podłogami możemy rozpocząć, jak tylko będziemy pewni, że wylewki i tynki są suche. Krokiem, o którym powinniśmy pamiętać, jest gruntowanie ścian. Dzięki tej czynności zmniejsza się chłonność podłoża, co znacznie poprawia przyczepność farby.
Podobnie jest z podłogą, zagruntowanie sprawi, że będzie odporna na wilgoć, co zabezpieczy nas przed przykrymi niespodziankami. W przypadku, gdy zdecydujemy się na parkiet, warto zapytać ekipy remontowej, jak radzi sobie z poziomem wilgotności. Drewno kładzie się tylko w suchych pomieszczeniach, a w razie konieczności radzimy je ogrzać, co też na pewno zrobi profesjonalna ekipa budowlana jak Remonty1.
Idealny moment na drugie malowanie i lakierowanie parkietu
Zakończenie wstępnych prac przy podłogach, ścianach i suficie pozwala nam na ostatnie malowanie i zabezpieczanie. Prace zacznijmy od parkietu, o ile się na niego zdecydowaliśmy.
Po cyklinowaniu i odkurzeniu parkietu z wszelkich zanieczyszczeń można położyć pierwszą warstwę lakieru. Kolejną rozprowadzamy dopiero po 1-2 dniach. Miejmy na uwadze, że pełną twardość lakier osiąga po 2 tygodniach. W tym czasie nie polecamy wykonywania ciężkich prac.
Drugie malowanie to zabieg, który należy przeprowadzić bardzo ostrożnie i dokładnie. Jednak zanim zaczniemy, dopilnujmy, żeby podłoga była odpowiednio zabezpieczona, podobnie z wszelkimi listwami, futrynami czy blatami. Ulubionymi narzędziami każdej ekipy remontowej są taśma malarska i pędzle od zadań specjalnych, które sięgną nawet do trudno dostępnych miejsc.
Farbę możemy zastąpić tapetowaniem. Wtedy jedyne co musimy wcześniej zrobić, to zagruntować ściany i utrzymać właściwą temperaturę, żeby klej dobrze związał się z materiałem i ścianą.
Ostatni krok — montaż drzwi, mebli i wbudowanego sprzętu AGD
Jeśli wszelkie prace remontowo-wykończeniowe są za nami, możemy śmiało zabierać się za osadzanie drzwi i montaż potrzebnych mebli oraz sprzętu. Pomimo radości ze skończonej pracy, radzimy do końca zachować ostrożność. Sprzęt bywa równie delikatny, co świeżo polakierowany parkiet.
Pamiętajmy, że w przypadku pogubienia się w pracach, warto skorzystać z pomocy specjalistów, a oni zadbają o właściwą kolejność wykonywanych prac i porządek w pomieszczeniach.
Autor wpisu
Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂