Jak zoptymalizować koszty remontu mieszkania? Poznaj 5 sposobów, dzięki którym nie wydasz fortuny

04.01.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Generalny remont mieszkania wiąże się z wysokimi i często nieprzewidzianymi wydatkami. Szczególnie jeśli decydujemy się na zmianę szybką, a nie dokładną. Część prac budowlanych zostawiamy fachowcom. Pozostałe czynności staramy się przeprowadzić samodzielnie. Zwykle chcemy tym sposobem zmniejszyć swój budżet. Czy tani remont domu jest możliwy? Jak go zorganizować? W tym artykule poznasz 5 sposobów, jak zoptymalizować koszty generalnego remontu mieszkania.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Po pierwsze: ustalmy budżet na remont mieszkania

Zwykle, zanim zdecydujemy się na remont mieszkania, mamy już ustaloną wstępną sumę pieniędzy, którą jesteśmy w stanie na niego przeznaczyć. Ta kwota musi być realistyczna. Oznacza to, że musimy wziąć pod uwagę, jakie są rzeczywiste wydatki związane z wykończeniem wnętrz. Jeśli nie wiemy, jaką sumę powinniśmy przeznaczyć, poszukajmy informacji na ten temat. Użyjmy Internetu, porównywarki cen materiałów budowlanych, zapytajmy znajomych o ich doświadczenia związane z remontem. Jeśli chcemy zorganizować modernizację samodzielnie, sporządźmy wstępny kosztorys. Warto podzielić go na konkretne pokoje i kolejno wpisywać wszystkie prace i materiały, na które musimy przeznaczyć nasze pieniądze. Po ustaleniu takiego budżetu musimy pozostać sumiennym lub… podwoić koszt remontu już na wstępie. Czasu i cierpliwości w tym wszystkim oszczędzi nam podjęcie współpracy z profesjonalną ekipą remontowąW ten sposób dostaniemy wycenę już na samym początku prac. Przyrządzony przez fachowców kosztorys, podsumujmy z innymi wydatkami, takimi jak meble, oświetlenie i akcesoria. 

Po drugie: zrezygnujmy z niepotrzebnych prac remontowych

Sprawdźmy, które prace są konieczne, a których nie musimy wykonywać. Warto w tym celu poprosić fachowca o ocenę poszczególnych elementów naszego mieszkania. Nie zawsze wymiana instalacji elektrycznych, gazowych lub wodno-sanitarnych jest potrzebna. Jednak brak skontrolowania konieczności ich remontu, może doprowadzić do zniszczeń. Nierzadko także do zagrożenia życia. 

Przed dokonaniem generalnego remontu mieszkania, zastanówmy się, czy nasze oknadrzwipanele, podłogikafelki wymagają zmiany. Jeśli te materiały są w dobrym stanie, możemy je, drobnymi pracami i niższym kosztem, odświeżyć. Po gruntownym czyszczeniu i pomalowaniu będą wyglądać jak nowe. 

Po trzecie: zatrudnijmy profesjonalną ekipę do przeprowadzenia generalnego remontu mieszkania 

Decydując się samodzielnie przeprowadzić tani remont mieszkania, podejmujemy duże ryzyko. Część prac budowlanych wymaga wiele doświadczenia. Jeśli dokonujemy czynności remontowej pierwszy raz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakończy się ono zużyciem materiałów i wezwaniem na pomoc fachowca. Przykładem prac, które bardzo łatwo zepsuć jest glazurowanie. Choć wydaje się, że z malowaniem czy tapetowaniem poradzi sobie każdy, to niekoniecznie efekt będzie nas zadowalać. Musimy więc na wstępnie realnie ocenić swoje umiejętności, aby zapobiec takim przypadkom. Profesjonalna ekipa remontowa zapewni nam spokojny i bezpieczny remont. My natomiast oszczędzimy sobie zarówno stresu, czasu, jak i pieniędzy na dodatkowe materiały.

Jak zmniejszyć koszty remontu mieszkania?

Po czwarte: kupujmy materiały i narzędzia potrzebne do remontu mieszkania w lokalnych sklepach 

Małe, lokalne sklepy budowlane są zwykle bardzo dobrze wyposażone. Znajdziemy tam, wszystko, czego potrzebujemy. A jeśli nie, to prawdopodobnie właścicielowi uda się zamówić dla nas konkretne przedmioty. Takie materiały, jak wałki do malowania czy gruntowania, wkręty, gwoździe, na pewno znajdą się w osiedlowych marketach budowlanych. Zarówno akcesoria do wystroju wnętrz, jak i materiały budowlane możemy również szukać u prywatnych osób. Internetowe portale są zapełnione ogłoszeniami o sprzedaży takich produktów. Kupując z drugiej ręki, jesteśmy nie tylko oszczędni, ale także ekologiczni. 

Po piąte: przeprowadzając remont mieszkania, kupujmy tańsze materiały

Nie zawsze droższe, znaczy lepsze. Tańsze materiały budowlane mogą być równie dobrej jakości, co te o wyższej cenie. Zastanówmy się, czy w każdym pokoju potrzebujemy najdroższej farby. W mniej uczęszczanych pomieszczeniach można zdecydować się na zamienniki materiałów o niższej cenie. Przeprowadzając tani remont domu lub mieszkania, mamy szeroki katalog alternatywnych rozwiązań do wystroju naszych wnętrz. 

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić budżetowy remont łazienki? Przeczytaj nasz artykuł: Tanie alternatywy dla płytek w łazience. 4 pomysły dla oszczędnych.

Tani remont mieszkania 

Wdrażając w życie powyższe rady, powinniśmy zoptymalizować koszty remontu naszego mieszkania. Odpowiednie zaplanowanie prac budowlanych, sprawdzona i profesjonalna ekipa remontowa, wybór tańszych materiałów to część rzeczy, dzięki którym przeprowadzimy budżetową modernizację naszych pomieszczeń. 

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂