Optyczne powiększenie małej sypialni z pomocą tapety
Kluczem do możliwości wykorzystania tapety w małej sypialni jest dobranie jej w taki sposób, by pomogła nam optycznie powiększyć to pomieszczenie. Okazuje się, że wykorzystując grę świateł, niewielkiej wielkości wzory i jasne kolory z powodzeniem możemy pozytywnie wpłynąć na odbiór naszej sypialni. Tapetowanie to obok malowania ścian jeden z podstawowych sposobów na wykończenie powierzchni. Oczywiście możemy również sięgnąć po suche tynki czy flizowanie, ale techniki te zdecydowanie gorzej sprawdzą się w sypialni. Warto je za to wykorzystywać w innych pomieszczeniach. Tynkowanie ściany przyda się podczas remontu mieszkania czy domu, ale niekoniecznie akurat sypialni.
Jakie tapety optycznie powiększą małą sypialnię?
Najlepszym pomysłem będzie wybór tapety o jasnym tle. Taka powierzchnia będzie dobrze odbijać światło, dzięki czemu wnętrze będzie wydawać się większe. Nie należy jednak zupełnie wykluczać możliwości wykorzystania tapet w bardziej intensywnych czy ciemnych odcieniach. Natomiast trzeba robić to umiejętnie i przede wszystkim z umiarem. Zrezygnujmy więc z wytapetowania na czarno całej ściany w niewielkiej sypialni. Ale jeśli podobają nam się mocniejsze barwy, połóżmy taką tapetę wyłącznie na fragmencie ściany, np. w dolnej jej części lub jako kilka pasm w określonym miejscu (pośrodku, za łóżkiem, przy kanapie etc.). Stosowana miejscowo tapeta może mieć bardziej wyraziste wzory i kolory i nie odbije się to negatywnie na odbiorze wizualnym tego pomieszczenia.
Połącz tapetę z boazerią angielską w małej sypialni
Kolejnym sposobem na wykorzystanie tapety w niewielkiej sypialni dla jej optycznego powiększenia jest zmieszanie kilku technik wykańczania wnętrz. Przede wszystkim będziemy w tym przypadku musieli zacząć od odpowiedniego przygotowania ścian i gruntowania. Możemy mieszać ze sobą malowanie ścian i ich fragmentaryczne tapetowanie, bądź na części położyć gładź, tynk dekoracyjny, a pozostały fragment wytapetować. Do bardziej skomplikowanych połączeń warto skorzystać z pomocy doświadczonej ekipy remontowej, która ma w ofercie tego typu usługi. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie tapety (jasnej lub ciemnej) z boazerią angielską. Tę kładzie się wyłącznie w dolnej części ściany do wysokości mniej więcej 70-90 cm. Dzięki takiemu zestawieniu nie przytłoczymy wnętrza. Boazeria w jasnym kolorze (np. białym) będzie odbijać światło i rozświetlać wnętrze, niezależnie od tego, jakiej barwy będzie tapeta na górze. Jest to sposób na zrównoważenia wnętrza i wykorzystanie tapet nawet ciemnych czy z dużymi wzorami.
Czy fototapeta to dobry wybór do małej sypialni?
Nieco kontrowersyjnym tematem okazuje się możliwość wykorzystania w małej sypialni fototapet czy tapet klasycznych, ale z dużymi, wyrazistymi motywami. Wiele osób uważa, że są one zbyt przytłaczające i dodatkowo zmniejsza już i tak niewielkie pomieszczenie. Naszym zdaniem dobrze dobrana i rozplanowana fototapeta może bardzo dobrze wyglądać w małej sypialni. Co więcej, jest w stanie ją optycznie powiększyć. Jak jednak ją dobrać? Możemy postawić na fototapetę z powtarzalnym, małym lub średniej wielkości wzorem, najlepiej na jasnym tle. Pozytywnie wpłynie on na naszą przestrzeń. Wybierając tapetę do małej sypialni sięgnijmy po tą z krajobrazem. Wizualnie przyciągnie ona wzrok, doda głębi, oraz stworzy wrażenie odległości. A to zdecydowanie pozytywnie wpłynie na optyczne powiększenie przestrzeni.
Tapeta w geometryczne wzory do niewielkiej sypialni
Dobrym rozwiązaniem może być postawienie w małej sypialni na tapetę z geometrycznym wzorem. To, na jaki motyw się zdecydujemy, powinniśmy dopasować do naszego wnętrza (jego ułożenia, kształtu, posiadaniu lub braku wnęk). Przykładem może być tapeta w pasy. Ich szerokość i układ (horyzontalny czy wertykalny) zależy od tego, czy chcemy naszą sypialnię poszerzyć, czy podwyższyć optycznie.
Tapeta 3D do małej sypialni
Kolejnym pomysłem może być położenie na jednej ze ścian w sypialni tapety 3D. Dzięki temu zabiegowi nasze wnętrze nabierze przestronności i zyska optycznej głębi. Musimy jednak uważać, by wzór nie był zbyt duży, ciemny lub przytłaczający.
Autor wpisu
Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂