Remont w mieszkaniu alergika – 5 zasad, o których musisz pamiętać

04.01.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Jeśli jeden z naszych domowników ma uczulenia lub alergię, kwestia przeprowadzenia remontu może okazać się dość problematyczna. Wiąże się to bowiem nie tylko z dużą ilością sprzątania, kurzu, brudu, ale i materiałami budowlanymi, które mogą nasilać problemy zdrowotne mieszkańców domu czy mieszkania. Oto kilka zasad, o których nie możemy zapominać, jeśli planujemy remont w mieszkaniu alergika. Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Zadbaj o wysoką jakość i bezpieczeństwo materiałów remontowych

Bez wątpienia, najważniejszą kwestią podczas realizowania usług remontowych w mieszkaniu alergika jest odpowiedni dobór materiałów budowlanych. Zanim wybierzemy te właściwe, musimy bardzo dokładnie sprawdzić, czy są to produkty antyalergiczne. Przede wszystkim sprawdzajmy etykiety na każdym z materiałów. Producenci bardzo często chwalą się, jeżeli ich wyrób posiada cechy antyalergiczności. Oczywiście kluczowe będzie również to, na jakie składniki jest uczulony nasz domownik. Tego możemy jednak nie wiedzieć. Najlepiej byłoby oczywiście przeprowadzić testy, które powiedzą nam, na jakie składniki uczulony jest mieszkaniec domu. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości, bądź nie da się tego dokładnie ustalić, musimy zdać się na własną wiedzę i doświadczenie. Starajmy się przeanalizować składy i wytypować te składniki, które mogą być najbardziej ryzykowne dla nasilenia uczuleń. Dzięki temu będziemy mogli wybierać produkty, które są ich pozbawione. Warto również korzystać z rekomendacji producentów i sięgać po te, które posiadają specjalne oznaczenia bycia delikatnymi.

Jak pomalować ściany w pokoju alergika?

Bezpieczny remont w pokoju alergika to kwestia bardzo dla niego ważna. Jedną z podstawowych prac jest malowanie ścianPrzede wszystkim powinniśmy rozpocząć to zadanie od solidnego umycia ścian i ich odtłuszczenia, a następnie ich zagruntowaniaWykonanie tych prac jest niezbędne dla stworzenia bezpiecznego środowiska w mieszkaniu alergika. Przede wszystkim pozbędziemy się nagromadzonego kurzu i innych alergenów. Jeśli później z zachowaniem zasad bezpieczeństwa położymy bezpieczną farbę, pokój zostanie odpowiednio wyremontowany. Podczas samego procesu malowania warto byśmy stosowali podwyższone zasady ostrożności. Konieczne będzie bardzo solidne i regularne wietrzenie, by pozbyć się szkodliwych oparów farb. Oczywiście wybieramy też produkty, które posiadają odpowiednie certyfikaty i będą możliwie delikatne dla alergika.

Jakich prac remontowych unikać w mieszkaniu alergika?

Jeśli nie jest to konieczne, w mieszkaniu alergika warto unikać pewnych prac remontowych. Chodzi o to, by możliwie mocno ograniczyć chociażby ilość kurzu czy brudu remontowego. Z tego powodu odradzamy kładzenie suchych tynków, które muszą być później docierane, efektem czego jest unosząca się w całym domu chmura kurzu. Bardzo trudno jest dokładnie to później wysprzątać. Podobnie odradzamy również tapetowanie i flizowanie pokoju, w którym mieszka osoba z alergią. Prace te generują dużą ilość brudu i zanieczyszczeń, które mogą nasilić objawy chorobowe u alergika. Równocześnie bardzo trudno będzie nam utrzymać idealny porządek w wytapetowanym pokoju. Powierzchnia ta bowiem może przyciągać kurz i go gromadzić.

Skorzystaj z pomocy oczyszczacza powietrza i solidnego odkurzacza

Żadne mieszkanie czy dom alergika nie może obyć się bez solidnego odkurzacza z odpowiednimi filtrami, na przykład HEPA. Oczywistym jest również to, że muszą być one regularnie czyszczone i wymieniane. Zarówno w czasie i po remoncie, podstawową zasadą utrzymania czystości jest regularne, najlepiej codzienne odkurzanie kurzu. Oprócz tego warto również zainwestować w oczyszczacz powietrza, który na bieżąco będzie wyłapywał część zanieczyszczeń unoszących się w pokoju. Jeśli nasi domownicy mają alergię, warto by taki oczyszczacz pracował codziennie, niezależnie od pory roku. Korzystanie z najnowszych technologii może znacząco podnieść jakość życia alergika. Ponieważ idealne wyczyszczenie mieszkania jest bardzo trudne, warto ułatwiać sobie to zadanie wykorzystaniem odpowiednich narzędzi.

Zasady remontu mieszkania alergika

Ogranicz ilość przedmiotów podczas urządzania pokoju alergika

Po przeprowadzeniu remontu i gruntownego wyczyszczenia mieszkania alergika, istotną kwestią będzie również to, by ograniczyć ilość mebli i akcesoriów znajdujących się w nim. Musimy pamiętać, że każdy przedmiot będzie gromadził kurz i alergeny. A im więcej gadżetów, tym trudniej będzie nam utrzymać odpowiedni poziom czystości. Dlatego zrezygnujmy ze wszystkiego, co nie jest niezbędne do codziennego funkcjonowania alergika.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂