Gładzie gipsowe
Gładzie gipsowe zazwyczaj są o grubości 2-3 mm, dzięki czemu ukryją każdą nierówność ściany. Jest możliwość aby gładź zastąpiła tynk, ale tylko wtedy gdy ściana będzie idealnie równa. Pamiętajmy przy tym, że nie można układać gładzi bezpośrednio na ścianie z betonu komórkowego – jest duże prawdopodobieństwo że ściana popęka. Za to bez problemu możemy gładź położyć na ścianach prefabrykowanych z betonu lub karamzytobetonu oraz na równych ścianach ceramicznych i silikatowych.
Kładzenie gładzi i wilgoć
Nie każdy wie, że kładzenie gładzi w pomieszczeniach gdzie występuje duża wilgotność nie nadaje się. Otóż w kontakcie ze zbyt wilgotnym powietrzem, gładzie odkształcą się i stracą wytrzymałość. Warto również wspomnieć o tym, że nie należy ich używać do wyrównywania bardzo krzywych ścian – mowa tu o takich ścianach, gdzie odchyłki przekraczają 1 cm. Po prostu nie uda się ich całkowicie wyrównać za pomocą gładzi.
Gładzie gipsowe i cennik
Przed wynajęciem firmy remontowej, warto dowiedzieć się ile kosztują gładzie gipsowe. Cennik może się różnić w różnych firmach, dlatego najlepiej przed wybraniem tej najodpowiedniejszej poznać wiele ofert. Cena jest uzależniona od tego czy położenie gładzi gipsowej będzie wraz ze swoim materiałem czy bez. Wiadomo, że bez materiału będzie tańszą ofertą. Stan ścian również może wpłynąć na cenę, jednak nie zawsze.
Wyznaczanie przebiegu ścianki gk
Jednym z podstawowych elementów podczas kładzenia ścianki gk jest wyznaczenie jej przebiegu. Otóż najlepiej zrobić to za pomocą sznura lub liniału, zaznaczając ewentualne otwory drzwiowe. Dopiero potem możemy nanieść przebieg ściany za pomocą poziomicy i łaty na otaczające ściany i stropy. Warto dodać, że jeśli nasza ścianka jest wyższa nic 3 metry, to do wyznaczania pionu najlepiej użyć niwelatora laserowego z kompensatorem lub pionu murarskiego – będzie to gwarancja prostej ścianki. Niestety poziomica nie daje dostatecznej dokładności pomiaru przy tak wysokich ściankach.
Kładzenie gładzi gipsowej, a wygląd ściany
Kładzenie gładzi gipsowej sprawia, że ściana nie będzie już chropowata oraz nie będzie miała pęknięć i rys. Warto dodać, że właśnie gładź sprawia, że poprawiają się walory estetyczne ściany. Ładniej wygląda i jest bardziej idealnie. Wiele osób twierdzi, że bez gładzi ściana nie jest odpowiednio zakończona, należy położyć ją na odpowiednio przygotowaną ścianę, a następnie zadbać o dopieszczenie w postaci idealnej gładkości.
Autor wpisu
Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂