Samodzielne malowanie ścian

03.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Okres wakacji to najlepszy moment na przeprowadzenie remontu mieszkania. Niektórzy zamiast pojechać na urlop wolą zmienić wystrój mieszkania. Owy wystrój polega zazwyczaj na zmianie koloru ścian i np.. zakupie nowych mebli. Jeśli chodzi o zakup mebli to jest on dość prosty, wybieramy te które nam się podobają, gorzej jest ze ścianami. Albo słono płacimy malarzom, którzy zajmą się całym zadaniem, albo sami przygotujemy się do malowania i zaoszczędzimy pieniądze. My proponujemy to drugie rozwiązanie, malowanie ścian nie jest trune, wystarczy przeczytać nasz artykuł.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Malowanie ścian mieszkania

Na samym początku musimy zastanowić się jak chcemy aby wyglądała nasze wnętrze, pomyślmy czy kolor dobieramy do mebli i otoczenia, czy może będziemy całe wyposażenie pomieszczenia wymieniać i najważniejszy będzie kolor. Pamiętajmy, że do małych pomieszczeń musimy wybrać jasny kolor, który optycznie powiększy całe wnętrze. Natomiast jeśli chodzi o duże pokoje to tutaj mamy większy wybór, praktycznie każdy kolor będzie pasował. Aby malowanie ścian odbywało się zręcznie musimy odpowiedni wszystko przygotować. Po pierwsze jeśli trzeba zaszpachlujmy ściany. Dopiero potem można jest zagruntować i pomalować. Ściany zazwyczaj maluje się 2 razy, jeśli jednak zobaczymy, że powierzchnia nadal nie jest idealna, pomalujmy jeszcze raz. Powinno wystarczyć. Warto dodać, że trudno dostępne miejsca powinniśmy pomalować na początku, mowa tutaj o okolicach grzejników, gniazdek, okien i drzwi. Najlepiej owe powierzchnie malować pędzlem lub cienkim wałkiem.

Malowanie ścian i wybieranie kolorów

Ten kto choć raz malował, zapewne polubił malowanie ścian. Kolory, które wybraliśmy musiały pasować do całego wnętrza, a dodatkowo nam się podobać. Aby kolor był dobrze dobrany musimy zwrócić uwagę na pomieszczenie, jeśli jest małe to nie możemy pomalować ścian w ciemnym kolorze – przez to pomniejszymy jeszcze bardziej pomieszczenie. Podczas podejmowania decyzji o kolorze pokoju weźmy pod uwagę również oświetlenie. Naturalne oświetlenie różni się od sztucznego, a podczas wieczoru, kiedy zapalimy lampę kolory ściany wydają się jeszcze intensywniejsze i jaskrawsze. Najpopularniejsze kolory, które wybieramy to beż, zieleń, bordo oraz biały. Bardzo często łączymy kilka kolorów co daje jeszcze ciekawsze efekt.

Samodzielne malowanie wnętrz mieszkania

Jeśli chcemy samodzielnie pomalować mieszkanie to musimy do tego odpowiednio się przygotować. Pamiętajmy przy tym, że malowanie wnętrz nie zajmie nam godziny, a nawet kilka dni. Wszystko zależy od przygotowania i poświęconego czasu. Po pierwsze, przed malowaniem musimy przygotować pomieszczenie do malowania. Powynośmy wszystkie niepotrzebne elementy wyposażenia oraz zabezpieczmy podłogi i okna. Pamiętajmy również o zakryciu podłogi folią malarską lub gazetami (przyklejmy ją taśmą), a jeśli mamy dywan w pokoju to wynieśmy go. Po drugie, proponujemy aby przez okres malowania nie zapraszać gości oraz gdzieś wyjeżdżać. Przedłuży to okres remontu i nie potrzebnych nerwów.

Porady dotyczące malowania ścian

Przed malowaniem ścian warto przeczytać nasze porady, które choć czasami wydają się wiadome, tylko nie każdy o nich pamięta. Niektórzy na sam początek stwierdzą: nudne jest malowanie ścian. Porady o których powiemy nie są nudne, tylko mądre. Po pierwsze malowanie ścian, zacznijmy od trudno dostępnych miejsc. Po drugie duże powierzchnie miejsc malujmy wałkiem w kierunkach góra – dół, a potem prawo – lewo. Pamiętajmy przy tym aby kończyć malować owy fragment takim samymi ruchami. Po trzecie, kolejne malowanie fragmentu łączyć „mokro na mokro”. Po czwarte, kiedy będziemy malować jedną ścianę to nie wykonujmy przerw w pracy. Kolejna nasza porada dotyczy poprawek, jeśli musimy je wykonać, a kolor ściany jest intensywny to lepiej pomalować całą śnicę. Na sam koniec warto dodać, że prowadzenie wałka po malowanej powierzchni powinno być lekkie, nie dociskajmy wałka do ściany.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂