Jak działa ogrzewanie podłogowe?
Na początku warto w kilku słowach wyjaśnić dla laików, jak działa tak zwana podłogówka. Najprościej ogrzewanie podłogowe składa się z systemu rurek grzewczych zatopionych w wylewce betonowej lub anhydrytowej. Czynnik grzewczy płynie przez rury umieszczone w posadzce i emituje ciepło ze spodu podłogi, które unosi się ku górze i podnosi temperaturę w pomieszczeniu.
Rodzaje ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe jest świetnym wyborem dla każdego, kto lubi stąpać bosą stopą po ciepłej i przyjemnej w dotyku podłodze. To bardzo efektywna metoda ogrzewania, która sprawdza się zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w starszych domach czy mieszkaniach.
W zależności od osobistych preferencji możemy wybrać spośród dwóch rodzajów ogrzewania podłogowego: mokrego ogrzewanie podłogowego i elektrycznego. O różnicach w sposobie działania obu tych instalacji grzewczych wspomnimy w dalszej części tekstu.
Chcesz położyć w swoim domu ogrzewanie podłogowe, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Skorzystaj z pomocy fachowców! Zadzwoń lub napisz maila.
Ogrzewanie elektryczne
Główną różnicą między wymienionymi rodzajami ogrzewania podłogowego jest źródło energii. Jak sama nazwa wskazuje, ogrzewanie elektryczne zasilane jest prądem, dzięki wykorzystaniu kabli, przewodów lub mat grzewczych zainstalowanych w podłożu. Przepływająca przez nie energia elektryczna sprawia, że się nagrzewają, a wytworzone ciepło przekazywane jest w podłogę.
Ten typ podłogówki jest zazwyczaj tańszy w instalacji, alekoszty eksploatacji są wyższe. W przypadku elektrycznego systemu grzewczego wydatki na ogrzewanie domu będą uzależnione od cen energii elektrycznej, które w ostatnim czasie są bardzo zmienne.
Zobacz też: Jakie ogrzewanie do mieszkania w kamienicy?
Ogrzewanie wodne
Z kolei ogrzewanie wodne polega na nagrzewaniu posadzki poprzez promieniowanie cieplne. Płynąca w rurach woda ogrzewana jest za pomocą kotła lub pompy ciepła, oddaje równomiernie ciepło na całej powierzchni podłogi. Będzie najlepszą opcją na zapewnienie sobie komfortu cieplnego przez cały rok. Jest tańszą alternatywą dla elektrycznego sposobu ogrzewania i w ostatecznym rachunku jest o wiele trwalsza. Choć początkowo koszt montażu i zakupu potrzebnych elementów jest dość wysoki, w ciągu wielu lat użytkowania szybko się zwróci.
Dużą zaletą ogrzewania wodnego jest wysoka sprawność grzewcza instalacji. Zużywa mniej energii niż tradycyjne grzejniki i zapewnia równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu, co przekłada się na mniejszą emisję dwutlenku węgla. To ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę w trakcie wykańczania mieszkania czy remontu domu.
Panele czy płytki – co położyć na ogrzewanie podłogowe?
Gdy już zdecydujemy się na montaż ogrzewania podłogowego, powinniśmy dobrze zastanowić się, co położyć na nie. Rodzaj podłogi jest ważny dla przewodnictwa cieplnego. Na rynku znajdziemy wiele modeli paneli czy płytek, które świetnie sprawdzą się w kuchni, łazience czy sypialni.
Panele winylowe na ogrzewanie podłogowe – zalety
Panele winylowe są częstym wyborem ze względu na wysoki stopień przewodnictwa cieplnego, który wynika z ich cienkiej budowy. Przewodzą ciepło szybko i równomiernie rozprowadzają je po całym pomieszczeniu.
Dużą zaletą podłóg winylowych jest bogaty wybór dostępnych wzorów. Mogą imitować płytki ceramiczne, jak i naturalne drewniane podłogi. Panele winylowe są odporne na działanie wody i wysokich temperatur. Poza tym winylowe podłogi są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a przy tym tworzą przytulny klimat we wnętrzu.
Marzysz, by mieć w domu piękną podłogę przy ogrzewaniu podłogowym?
Zwróć się do nas, wykonamy dla ciebie wymarzoną podłogę. Zadzwoń lub napisz.
Panele laminowane – czym się różnią od winylowych
Panele laminowane są bardzo łatwe w montażu oraz dają efekt trwałej i estetycznej podłogi. Nieco różnią się w budowie od paneli winylowych, dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na współczynnik oporu cieplnego i odpowiednie oznaczenia producenta.
Zasadniczą różnicą między tymi dwoma rodzajami podłóg jest budowa ich desek. Panele winylowe wykonane z kilku warstw, z czego wierzchnia jest zadrukowana, a następnie zabezpieczona lakierem poliuretanowym. W przypadku paneli laminowanych warstwa wierzchnia zbudowana jest z laminowanego papieru. Przez to tego typu rodzaj połogi jest sztywniejszy. Oba rodzaje paneli są odporne na działania wysokich temperatur i świetnie rozprowadzają ciepło po pomieszczeniu. Dopasowanie jest stosunkowo łatwe ze względu na szeroki wybór wzorów i kolorów na rynku, a montaż paneli przebiega sprawnie i szybko.
Przeczytaj więcej w naszym artykule: Podłoga drewniana czy drewnopodobna – jak dokonać wyboru pokrycia podłogowego?
Płytki na ogrzewanie podłogowe – plusy takiego rozwiązania
Płytki idealnie nadają się na ogrzewanie podłogowe. Najlepszym wyborem będą płytki gresowe. Cechują się tym, że mają niski opór cieplny, co oznacza, że dobrze przewodzą ciepło.Ten materiał wypalany jest w bardzo wysokich temperaturach, dzięki czemu jest niezwykle odporny na odkształcenia pod wpływem ciepła.
Dodatkowe płytki gresowe są najmniej narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, zarysowania czy ścieranie i zgniatanie. Szeroki wybór gresów na ogrzewanie podłogowe sprawia, że możemy je dopasować do niemal każdego stylu i aranżacji. Znajdziemy podłogi przypominające naturalna drewno, imitujące marmur czy przypominające beton.
Płytki czy panele – co wybrać?
To, jaką podłogę wybierzemy na ogrzewanie podłogowe, zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i estetycznymi preferencji. Każdy rodzaj podłogi czy to wykonanej z paneli winylowych, czy laminowanych albo z płytek gresowych ma swoje wady jak i zalety, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze. Niemniej jednak wszystkie wymienione rodzaje świetnie rozprowadzają ciepło, są odporne na uszkodzenia i nadają naszemu wnętrzu przytulny klimat.
Przeczytaj nasz artykuł: Panele wodoodporne czy płytki drewnopodobne – co wybrać do kuchni i łazienki?