Jakie ogrzewanie do mieszkania w kamienicy?

03.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Czym najtaniej ogrzać mieszkanie w kamienicy? Jak to zrobić, jeśli w naszym krakowskim lokum nie mam możliwości zainstalowania ogrzewania centralnego? Poniżej znajdziesz kilka rozwiązań, pamiętaj jednak, że wydajny system grzewczy musi być dostosowany do metrażu mieszkania, istniejącej wentylacji oraz Twoich indywidualnych potrzeb.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Ogrzewanie elektryczne do mieszkania w kamienicy

Mieszkania w kamienicach w Krakowie zazwyczaj nie mają odpowiedniego systemu wentylacji i kominów spalinowych. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne.

Elektryczne urządzenia grzewcze

Do urządzeń często stosowanych ze względu na łatwość montażu i obsługi należą grzejniki konwektorowe. Zasysają one zimne powietrze i ogrzewają je, często mają postać przenośnych kaloryferów. Nieco inaczej działają piece akumulacyjne – są one wypełnione blokiem cegieł i dodatkowo izolowane, wskutek czego charakteryzują się większą pojemnością cieplną.

Elektryczne urządzenia grzewcze mogą imitować ogrzewanie podłogowe. Coraz powszechniej stosowane zamiast tradycyjnych konwektorów są:

  • płyty grzejne (montowane na rozmaitych powierzchniach: ścianach, sufitach, drewnianych płaszczyznach);
  • maty (skutecznie, ale punktowo poprawiające termikę);
  • kable grzejne (umożliwiające ogrzanie problematycznych powierzchni, np. schodów).

Jak tanio ogrzać mieszkanie prądem w Krakowie?

Ekonomiczne ogrzewanie mieszkania w kamienicy wymaga zastosowania urządzeń akumulacyjnych. Polecana jest instalacja ogrzewaczy akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem. Umożliwiają one ręczne regulowanie, a nawet zaprogramowanie (np. pod kątem dobowych zmian) temperatury opowiadającej mieszkańcom. Korzystne finansowo jest w takim wypadku korzystanie z tzw. drugiej taryfy (G12) naliczania opłat za energię elektryczną.

Ogrzewanie elektryczne jako uzupełnienie innego systemu grzewczego

Może się zdarzyć, że dogrzania wymaga jedynie jeden z pokoi w kamienicy w Krakowie. To właśnie wtedy opłacalny jest montaż grzejników elektrycznych. Będzie on stanowił doskonałe wsparcie dla podstawowego systemu grzewczego. W takiej sytuacji warto zdecydować się na konwektory – stosunkowo tanie, a ponadto bardzo szybko osiągające pożądaną temperaturę oraz łatwe w obsłudze. W chłodnej łazience w krakowskiej kamienicy sprawdzi się termowentylator, szczególnie, jeśli pomieszczenie ma niewielki metraż.

Ogrzewanie gazowe w krakowskiej kamienicy

Alternatywą dla ogrzewania elektrycznego jest gazowy system grzewczy. Uważany jest powszechnie za tańszy i bardziej wydajny.

Centralne ogrzewanie gazowe w mieszkaniu

Jeżeli do mieszkania doprowadzony jest gaz, istnieje możliwość stworzenia indywidualnego systemu grzewczego wykorzystującego właśnie to paliwo. Tego rodzaju instalacja gazowa funkcjonuje identycznie jak miejskie c.o., dodatkowo pozwala również na ogrzanie ciepłej wody użytkowej. Podobieństwo do centralnego ogrzewania sprawia, że instalacja gazowa stanowi rozwiązanie wyjątkowo komfortowe dla mieszkańców.

Wciąż nie jesteś pewny, na jaki system grzewczy się zdecydować? Wahasz się między ogrzewaniem gazowym i elektrycznym, a możesz szukasz zupełnie innego rozwiązania? Przeczytaj dalszą część artykułu!

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne w kamienicy?

Koszty ogrzewania gazowego są mniejsze niż w przypadku zastosowania elektrycznych urządzeń grzewczych. Różnica ta jednak sukcesywnie maleje ze względu na wykorzystywanie coraz bardziej zaawansowanych technicznie, a tym samym oszczędniejszych konwektorów i pieców akumulacyjnych. Sam gaz przestał być również paliwem tanim w eksploatacji.

Instalacja gazowa opłaca się, jeśli nasze mieszkanie ma sporą powierzchnię. Przy niewielkim metrażu lepiej zdecydować się na ogrzewanie elektryczne. Montaż instalacji gazowej to bowiem spory wydatek – przykładowo zakup jedynie pieca dwufunkcyjnego to koszt kilku tysięcy złotych.

Ogrzewanie podłogowe do mieszkania w kamienicy w Krakowie

Właściciele lokum w jednej z krakowskich kamienic muszą często rozwiązać problem ogrzewania wysokiego mieszkania. Dzięki zastosowaniu ,,podłogówki” znacznie poprawia się komfort cieplny w pokojach niejednokrotnie osiągających 4 metry. Przy tradycyjnym ogrzewaniu ciepło bardzo szybko ucieka w stronę sufitu, podwyższenie temperatury nie jest zatem odczuwane przez lokatorów. Ogrzewanie podłogowe niweluje tego rodzaju niedogodności.

Jakie ogrzewanie podłogowe można zastosować w krakowskiej kamienicy?

Elektryczna podłogówka to jedyne tego typu ogrzewanie, jakie może być zastosowane w starych kamienicach. W przypadku nowszego budownictwa istnieje możliwość instalacji ogrzewania podłogowego pozyskującego ciepło z gazu. Najtańsze ogrzewanie podłogowe w kamienicy to takie zasilane kondensacyjnym kotłem gazowym.

Ogrzewanie podłogowe i wentylacja mechaniczna

Jak skutecznie ogrzać mieszkanie bez centralnego? Warto rozważyć połączenie ogrzewania podłogowego z wentylacją mechaniczną. Zapewni to nie tylko optymalne warunki cieplne, ale również właściwą cyrkulację powietrza. Pozwoli na usunięcie nieświeżego powietrza i umożliwi dopływ nowego, jednocześnie zapewniając jego lekkie ogrzanie. W ramach oszczędności warto zainstalować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂