Gruntowanie krok po kroku

02.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że są pewne czynności podczas remontu, które trzeba zrobić, inaczej cała nasza praca pójdzie na marne. Tak jest z gruntowaniem, lepiej jest zagruntować ściany, niż potem tego żałować. Aby gruntowanie przyniosło korzyść powinno wykonać się je w odpowiednim momencie.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Gruntowanie ścian

Aby mieć 100% pewność, że nakładany gips na ścianę nie odpadnie powinno się dobrze zagruntować ściany. Gruntowanie ścian powinno dokonać się pomiędzy przygotowaniem ściany do szpachlowania, a samym szpachlowaniem. Owa czynność jest konieczna szczególnie przy zaniedbanych powierzchniach, dzięki zagruntowaniu ściany, farby mają większą przyczepność, a ściany równo ją wchłaniają – czyli wszystko będzie się dłużej trzymać.

Gruntowanie ścian przed malowaniem

Aby mieć pewność, że włożone pieniądze i wysyłek w malowanie się opłaca, warto o to wcześniej zadbać. Przede wszystkim trzeba wiedzieć jak ważne jest gruntowanie ściany przed malowaniem. Otóż gruntowanie ścian sprawi, że farba będzie się lepiej trzymała ściany, a to gwarancja na długie lata. Przed ta czynnością należy oczyścić ścianę ze wszelkich zabrudzeń i pyłu, a dopiero potem można gruntować. Zwróćmy uwagę na to, czy producent nie zaleca mieszania farby z wodą. Kiedy dobrze wymieszamy farbę gruntującą, możemy zacząć nakładać na ścianę pędzlem – najodpowiedniejszy będzie pędzel typu lawkowie.

Dobre gruntowanie ścian przed malowaniem

Każdy dobry malarz wie, że tynk będzie tak trwały, jak zrobione wcześniej podłoże. Dlatego najważniejszą sprawą jest przygotowanie podłoża, a w tym gruntowanie przed malowaniem. Aby gruntowanie przyniosło efekt musimy wiedzieć o kilku rzeczach. Po pierwsze podłoże powinno być suche i czyste. Po drugie owy preparat gruntujący trzeba nanieść równomiernie na całej powierzchni. Pamiętajmy również o tym, aby przestrzegać przerw technologicznych pomiędzy nałożeniem gruntu a farbą. Jeśli zbyt wcześnie położymy docelową powłokę na nie wyschnięty grunt to możemy doprowadzić do uszkodzeń i dodatkowej pracy. Nie każdy też wie, że w przypadku mocno nasiąkliwych podłoży mineralnych należy zastosować technikę „mokre na mokre”, czyli wykonanie kolejnych roboczych cykli gruntowania na jeszcze wilgotnym podłożu poprzedniego cyklu.

Gruntowanie gładzi

Po nałożeniu każdej gładzi należy gruntować podłoże pod farbę, jest to konieczne, ponieważ w innym przypadku podłoże w dużym stopniu wchłonie farbę i nie będzie efektu. W ostatnim czasie bardzo popularne są grunty redukujące chłonność podłoża, które powinno rozcieńczać się z wodą zazwyczaj w proporcji 1:1 (ale najlepiej sprawdzić na opakowaniu). Gruntowanie gładzi powinno wykonywać się starannie, dokładnie wcierać pędzlem, pamiętajmy aby każde miejsce było zamalowane.

Gruntowanie ścian przed szpachlowaniem

Gruntowanie ścian przed szpachlowaniem to ważny etap prac remontowych. Nie można go pominąć podczas przygotowywania ścian przed malowaniem czy tapetowaniem. Zapewnia bowiem właściwe warunki podczas schnięcia farby, kleju do tapet czy innych wyrobów nawierzchniowych. Pozwala również uzyskać powłokę przepuszczającą gazy i parę – sprawia zatem, że ściana ,,oddycha”. Pominięcie gruntowania prowadzi do powstawania przebarwień na ścianach (ledwo zauważalnych, widocznych ,,pod światło” lub wyraźnie wyróżniających się), niemożności uzyskania jednolitej struktury barwnej powłoki lub odpadania oraz łuszczenia się farby.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy przed szpachlowaniem powinniśmy dodatkowo wykonać gruntowanie ścian, zróbmy prosty test. Potrzyjmy przez chwilę suchą ręką przeznaczoną do remontu powierzchnię. Jeśli dłoń pozostanie czysta, z gruntowania możemy zrezygnować, jeżeli zaś zauważymy biały drobny osad, to znak, że ściana jest niewystarczająco związana. Po zakończonym gruntowaniu ścian przed szpachlowaniem czy innymi czynnościami warto odczekać minimum 24 godziny.

Szpachlowanie ścian krok po kroku

Szpachlowanie ścian należy wykonywać krok po kroku, przykładając się każdego etapu pracy. Na początku konieczne jest zeskrobanie starych, odpadających fragmentów powierzchni. Tynk i farbę skutecznie usuniemy za pomocą szpachelki. Tak przygotowaną ścianę następnie gruntujemy. Po tej czynności należy odczekać przynajmniej jeden dzień, zanim zabierzemy się za właściwe szpachlowanie ścian. Nazajutrz możemy krok po kroku i centymetr po centymetrze zacząć łatać ubytki. Zaprawę szpachlową (lub cementową w przypadku większych dziur) rozrabiamy w wodzie. Zaprawa musi nasycić się wodą, zatem warto odczekać kilka minut, zanim nałożymy ją na ścianę. Masę najpierw kładziemy na pacy tynkarskiej, a następnie za pomocą prostokątnej kielni przenosimy ją w miejsce ubytku. Jeżeli praca jest długotrwała, trzeba każdego kolejnego dnia przed nakładaniem masy na ścianę dokładnie ją rozrobić. Szpachlowanie ścian krok po kroku należy zakończyć szlifowaniem, a następnie odpylaniem i gruntowaniem powierzchni.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂