3 sposoby na ochronę przed smogiem w mieszkaniu w Krakowie

03.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Pogarszający się stan zdrowia zmusza coraz większą ilość osób do zastanowienia się nad tym, jak chronić się przed zanieczyszczeniami powietrza w Krakowie. Łatwo walczyć ze smogiem na zewnątrz – wystarczy zainwestować w najprostszą maseczkę antysmogową – jak jednak zabezpieczyć przed jego działaniem mieszkanie? Rezygnacja z otwierania okien przecież nie wchodzi w grę…

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Odpowiednie uszczelnienie i wentylacja w mieszkaniu w Krakowie

Najprostszym sposobem na walkę ze smogiem jest zadbanie o odpowiednie uszczelnienie otworów drzwiowych i okiennych. Zapobiegnie to przedostawaniu się pyłów do naszego mieszkania, szczególnie w porach, kiedy poziom zanieczyszczenia powietrza w Krakowie znacznie przekracza normę. Wybierz okna, sposób montażu i produkty uszczelniające, które zapewnią odpowiednią termoizolację i pomogą w utrzymywaniu temperatury powietrza na stałym poziomie zarówno w lecie, jak i w zimie.

Wybieraj moment wietrzenia, kierując się przede wszystkim informacjami o aktualnym poziomie zanieczyszczenia powietrza w Krakowie. W miarę możliwości rób to przed wyjściem z mieszkania – w czasie, kiedy Cię nie będzie, ewentualne zanieczyszczenia opadną na podłogę. Jeśli zastanawiasz się jak jeszcze dodatkowo zabezpieczyć mieszkanie przed smogiem, pomyśl nad wentylacją mechaniczną (filtruje ona nawet drobne pyły).

Jak sprawdzić jakość powietrza w domu w Krakowie?

Jeśli nie masz pewności co do poziomu szczelności Twoich okien i drzwi, wykonaj test lampki. Zrób go wieczorem i zadbaj o usunięcie innych źródeł światła niż wspomniana lampka. Wybierz urządzenie, które emituje mocny i kierunkowy strumień światła. W jego poświacie powinieneś zobaczyć zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu i dzięki temu ocenić, jak bardzo zapylone jest Twoje mieszkanie.

Siatki przeciwpyłowe na okno w Krakowie

Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza w Krakowie podczas upałów, kiedy otwarte przez kilkanaście godzin w ciągu dnia okno to konieczność? Dobrym pomysłem jest montaż siatki antysmogowej. Pozwoli to na wietrzenie pomieszczeń także wtedy, kiedy dopuszczalne normy stężenia pyłów zawieszonych są znacznie przekroczone.

Siatki antysmogowe chronią również przed:

  • spalinami,
  • grzybami,
  • pleśną,
  • roztoczami,
  • kurzem,
  • zarodnikami roślin.

Ten sposób walki ze smogiem może podnieść komfort mieszkania także w innych obszarach. Siatki chronią przed owadami, pełnią zatem funkcję moskitiery latem. Ich stosowanie polecane jest również osobom cierpiącym na alergię (stanowią dobrą barierę dla alergenów takich jak kurz czy pyłki traw).

Możliwy jest montaż siatek przeciwpyłowych na oknach, w drzwiach oraz kratkach wentylacyjnych. Trzeba wymieniać je co jakiś czas – zachowują swoje właściwości przez okres średnio 3 lat (choć to zależy od producenta i rodzaju siatki). Łatwo się je czyści – są odporne na wilgoć, wystarczy zatem przetrzeć je mokrą szmatką lub przepłukać pod delikatnym strumieniem wody.

Urządzenia filtrujące powietrze

Za pomocą jakich urządzeń uchronić się przed smogiem w domu? Odpowiedź stanowią oczyszczacze powietrza przeznaczone do mieszkania. Dobrze, jeśli jednocześnie pełnią funkcję nawilżacza (w suchym powietrzu pyłki mają tendencję do unoszenia się w powietrzu i nie opadają) lub jonizatora (zabijającego zarazki za pomocą emitowanego promieniowania UV).

Nie każdy oczyszczacz to dobry sposób na smog. Urządzenia do uzdatniania powietrza różnią się od siebie ceną (od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych), zasadą działania, przeznaczeniem i wydajnością (inne zastosujemy w mniejszych, a inne w większych pomieszczeniach). Który sprzęt pomoże nam jak najlepiej zapobiegać smogowi? Warto rozważyć inwestycję w oczyszczacz powietrza z filtrami HEPA. Umożliwia on zatrzymanie aż 99% unoszących się zanieczyszczeń (statystyki te dotyczą drobinek większych niż 0,3 mikrometra). Skuteczne są także oczyszczacze powietrza z filtrem węglowym – dodatkowo poradzą sobie, w odróżnieniu od poprzednio wymienionych urządzeń, z brzydkimi zapachami.

Zakup urządzenia filtrującego powietrze to spory wydatek, jednak wiele osób w Krakowie decyduje się na niego, szczególnie w sezonie grzewczym. Przy krakowskim smogu efekty pracy oczyszczacza są widoczne po krótkim czasie, a filtry zazwyczaj stają się mocno zabrudzone już po kilku dniach.

A jak Wy radzicie sobie ze smogiem w Krakowie? Używacie nowoczesnego sprzętu czy macie inne sposoby na walkę z zanieczyszczeniami powietrza?

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂