Jak układać płytki gipsowe?

03.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Jednym z najbardziej popularnych w ostatnim czasie pokryć ścian są płytki gipsowe. Dla osób, którym znudziły się proste, pomalowane lub wytapetowane ściany, takie płytki będą dobrą alternatywą dla dokonania całkowitej zmiany aranżacji każdego pomieszczenia. Do wyboru są różne płytki gipsowe, ale zdecydowanie największą popularnością cieszą się te, które imitują cegły. Jak je zamontować na ścianie, układając przy ich pomocy wyraźny, ładny pod względem graficznym wzór?

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Jak układać płytki gipsowe

Zanim przystąpimy do właściwego układania płytek gipsowych na powierzchni wybranych ścian, koniecznie trzeba przygotować w odpowiedni sposób podłoże. Przed przystąpieniem do pracy mierzymy powierzchnię ściany i szacujemy, ile i jakie płytki gipsowe będą nam potrzebne. Zawsze lepiej zostawić sobie pewien margines błędu i kupić więcej materiału. Przyjmuje się, że powinniśmy nabyć o 10 proc. więcej płytek gipsowych, niż wynika to z naszych szacunków.

Podłoże przygotowane na potrzeby układania płytek gipsowych musi być równe, czyste i suche. Nie można więc układać płytek od razu po tynkowaniu ścian. Trzeba odczekać nawet do dwóch tygodni, aby mieć pewność, że ściana na pewno jest sucha. Przed przystąpieniem do właściwych prac wykończeniowych powinniśmy wyrównać ściany zaprawą i szpachlą, jeśli mają wiele dziur i nierówności, które mogłyby wpłynąć na brak przyczepności płytek do ścian. Następnym krokiem jest pokrycie ściany preparatem gruntującym, który powoduje zmniejszenie chłonności ściany.

Klejenie płytek gipsowych – porad

Po wykonaniu tych prac przygotowawczych można rozpocząć klejenie płytek. Od spodu każda płytka musi zostać oczyszczona z nalotu gipsowego, który naturalnie osadza się w procesie jej produkcji, przechowywania i transportu. Posłuży nam do tego zwykła szczotka druciana. Klejenie płytek gipsowych rozpoczynamy od narożników, a jeśli nie zamierzamy ich układać, to od dołu ściany. Układamy płytki gipsowe na tzw. mijankę, czyli z przesunięciem o około 30 proc. długości płytki. Na każdą płytę nanosimy cienką warstwę kleju i dociskamy ją do ściany w pożądanym miejscu. Po wyschnięciu kleju, czyli mniej więcej po 14 dniach od układania płytek, najlepiej zabezpieczyć je środkiem do impregnacji.

Płytki gispsowe – Zalety

Nie potrzeba mieć zbyt dużej wiedzy dotyczącej układania płytek ceramicznych, aby móc z powodzeniem, równo i prosto ułożyć płytki gipsowe. Nie wymagają one fugowania, dlatego można uniknąć wypełniania szczelin, wstawiania krzyżyków, czy też dokonywania skrupulatnych pomiarów, aby finalnie wszystko wyglądało tak jak należy. Płytki dostępne są w dwóch wersjach, pełnej i narożnikowej, co ułatwia ich montaż w takich miejscach jak narożniki ścian czy framugi otworów drzwiowych. Do przycinania płytek nie trzeba mieć specjalistycznego oprzyrządowania. Mają tylko 22 mm grubości, dlatego bez problemu przytniemy je na pożądany wymiar np. piłką do drewna.

Malowanie płytek gipsowych

Zaletą płytek gipsowych jest to, że nadają się one do malowania i nie trzeba przy tym wykorzystywać żadnej specjalnej farby. Zwykła farba, którą malujemy ściany i sufity, całkowicie wystarczy, aby nadać pożądany kolor naszym ścianom pokrytym płytkami gipsowymi. Warto podkreślić, że są one dostępne wyłącznie w kolorze białym. Malowanie płytek gipsowych przeprowadza się z wykorzystaniem gęstego pędzla, ponieważ tylko on jest w stanie równomiernie pokryć farbą chropowatą strukturę płytki.

Podsumowanie

Płytki gipsowe, cegłopodobne można położyć w dowolnym pomieszczeniu – w przedpokoju, w sypialni, czy w pokoju dziennym, niezależnie od tego, czy preferujemy aranżacje rustykalne, czy stricte nowoczesne. Płytki te pozwalają na dopełnienie aranżacji i sprawiają, że kompozycja staje się bardziej ciepła i przytulna. Układa się je szybko i od razu uzyskuje pożądany efekt wizualny. Dlatego warto je rozważyć zarówno przy urządzaniu wnętrz mieszkalnych, jak i ich rearanżacji.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂