Sposoby na wykończanie ścian wewnętrznych i zewnętrznych

06.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Bywa moment, że nie wiemy co dalej. Niby wiemy jak ma coś wyglądać, ale nie wiemy jak się do tego zabrać. Boimy się, że możemy o czymś zapomnieć, co mogło być ważne lub po prostu lepsze od naszego pomysłu. Na szczęście jesteśmy my, którzy powiemy wszystko o czym warto pamiętać.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Akrylowanie listew

Akrylowanie, inaczej polimeryzacja, jest sposobem, który uszczelni wszystkie szpary np. przy listwach podłogowych lub łączeniu futryny ze ścianą. Owy materiał jest elastyczny i pozwala na „pracowanie” uszczelnionych elementów, a jednocześnie chroni i zabezpiecza przed szybszym zniszczeniem. Sam proces akrylowania rozpoczyna się od maszynowego doczyszczenia posadzki, aby usunąć pozostałości starej warstwy zabezpieczającej. Dopiero potem nakładamy nową warstwę polimeru i kiedy wyschnie polerujemy całość.

Akrylowanie ścian

Jeśli choć trochę zastanawiasz się nad aklrylowaniem ścian to nie zastanawiam się ani chwili dłużej. Otóż akrylowanie ścian ma swoje zalety, które warto zapamiętać i przekazywać dalej. Po pierwsze samo akrylowanie przedłuża żywotność ścian, zabezpiecza je przez porysowaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Po drugie sam efekt akrylowanej ściany jest ciekawy i na pewno nie jednemu się spodoba, poza tym akrylowanie jest dodatkowym zabezpieczeniem przed kurzem.

Akrylowanie drzwi

Kiedy wokół otworów okiennych i drzwiowych nakładać akryl – przed czy po malowaniu? Akrylowanie wykonywane jest zanim pokryjemy ściany farbą, mieści się jednak w zakresie usług malarskich. Jest to czynność wykończeniowa, jej cel stanowi zatem dopracowanie estetyki wnętrza w najdrobniejszych szczegółach. Akrylowanie drzwi nie tylko maskuje miejsca łączenia framugi i ściany, wypełnia szczeliny, ale także dodatkowo uszczelnia otwór drzwiowy i wzmacnia całą konstrukcję.

Przy akrylowaniu drzwi istotna jest precyzja. Przydadzą się również specjalne narzędzia – pistolet czy kształtki. Warto mieć pod ręką butelkę ciepła wodę i niewielka ilością płynu do naczyń. Taki roztwór posłuży nam, kiedy będziemy chcieli zmyć nadmiar preparatu ze ściany lub usunąć go z palców. Najbardziej precyzyjnym i wygodnym narzędziem do akrylowania drzwi są bowiem dłonie. Żadnym innym sprzętem nie wyrównamy powierzchni tak dokładnie, można jednak oczywiście pomóc sobie szpatułkami czy szpachelkami. Choć akrylowanie drzwi to zadanie dla dokładnych, nie jest to czynność trudna – nawet początkujący majsterkowicz powinien sobie z nią poradzić.

Akrylowanie okien

Wykończenie ścian wokół wszelkiego rodzaju otworów jest bardzo ważne – to kwestia nie tylko estetyki, ale także odpowiedniej termoizolacji pomieszczenia, a także wysokości rachunków za ogrzewanie. Akrylowanie okien polega na wypełnianiu przestrzeni między ścianą a ramą za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego preparatu. Akryl do uszczelniania okien pełni podobne funkcje jak silikon, ma jednak pewne dodatkowe zalety- szybciej się utwardza oraz można go po wyschnięciu pomalować na dowolny kolor.

Wypełnienia wymagają szczeliny w ścianach zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. W przypadku tych pierwszych należy pamiętać, aby po akrylowaniu okien zabezpieczyć świeży preparat przed działaniem wilgoci na przynajmniej 5-8 godzin. Dzięki temu akryl do uszczelniania stwardnieje i zachowa swoje właściwości, między innymi pozostanie mrozoodporny. Poświęćmy także szczególną uwagę wyborowi właściwego środka. Ten niskiej jakości będzie pękał i kruszył się pod wpływem częstego kontaktu z wodą czy częstych zmian temperatury. Ważny jest także odpowiedni typ preparatu – spośród wielu środków dostępnych na rynku zdecydujmy się na taki, który będzie dobrze przylegał do zastosowanej przez nas farby czy tynku. Dzięki temu raz wykonane akrylowanie okien nie będzie wymagało dodatkowych poprawek.

Wykończenie wnętrza

Choć niektórym się wydaje, że jeśli wybudujemy dom, to samo wykończenie wnętrza będzie poste, to się myli. Tak naprawdę wtedy zaczynają się schody, musimy podjąć wiele decyzji, które potem muszą ze sobą współgrać. Zazwyczaj nie mamy na to wiele czasu, czas nas goni, a my nie bardzo wiemy, jak ma wyglądać nasze wymarzone wnętrze. Dlatego czasami warto zatrudnić firmę, która zajmuje się wykończeniem wnętrza domu. Zazwyczaj polega to na tym, że my mówimy nam o naszej wizji, o naszych propozycjach, o tym co lubimy, a owa firma przygotowuje wiele różnych propozycji, które mogą nam się spodobać. Pamiętajmy, wszystko musi tworzyć idealną całość, dlatego sam wybór płytek, paneli oraz kolor ścian musi być trafiony. Jeśli jedna z tych rzeczy będzie źle dobrana, może wszystko popsuć, a my będziemy źle się czuli w tym pomieszczeniu.

Planujemy wykończenie domu

Mówi się, że wykończenie domu jest czasami droższe niż samo postawienie domu. Tak może być, jeśli zaczniemy wymyślać co chwile coraz to nowsze pomysły, to może tak być. Dlatego warto wszystko sobie wcześniej zaplanować i spisać na kartce. Po pierwsze zastanówmy się nad oknami, z jakiego materiału mają być – czy plastykowe czy drewniane, jaki kolor? Pomyślmy o grzejnikach oraz o solidnych drzwiach wejściowych. Jeśli będziemy mieć taras lub balkon wybierzmy balustrady, a jeśli to będzie dom piętrowy to kupmy dobre schody, które starczą na lata. Są rzeczy na których nie warto oszczędzać, lepiej zapłacić drożej a mieć spokój przez długi czas.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂