Tapetowania ciąg dalszy

12.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Tapetowanie to zajęcie dla cierpliwych…ci którzy nie potrafią utrzymać nerwów powinni zrezygnować z samodzielnego tapetowania. Wtedy lepiej jest zatrudnić odpowiednią ekipę, która poradzi sobie z tym zadaniem. Jeśli średnio wychodzi nam tapetowanie ścian, to odradzamy tapetowanie sufitów – jest to jeszcze trudniejsze i bardziej czasochłonne.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Tapetowanie sufitu

Tapetowanie sufitu jest o wiele trudniejsze od tapetowania ściany. Zaleca się, aby sufit tapetowały dwie osoby, inaczej ciężko będzie przytrzymywać tapetę i jednocześnie przyklejać do sufitu. Jedną z metod przyklejania tapety do sufitu jest złożenie jej w harmonijkę, co około 40 cm. Wszystko trzeba podtrzymywać przy suficie szczotką lub innym przedmiotem. Należy stopniowo przyklejać pierwszy odcinek od rogu sufitu i stopniowo dociskać do podłoża kolejne odcinki tapety. Ważna informacją jest to, że aby łączenia były jak najmniej widoczne, to trzeba każde kolejne kawałki prostopadle do okna.

Tapetowanie, a cena

Niektórzy na pewno zastawiają się, dlaczego firmy remontowe podają czasami wysokie ceny za tapetowanie. Cena może przekraczać nasze wyobrażenia…jednak pamiętajmy, ze zawsze można się targować lub po prostu wykonać wszystko samodzielnie. W cenie może być zwarte zdzieranie poprzedniej tapety oraz przygotowanie ściany do położenia nowej tapety. Pamiętajmy również, że wszystko zależy od pomieszczenia, robotnicy musza wiele razy przycinać tapetę, dopasować do okna, gniazdek elektrycznych i włączników – to wszystko wliczone jest w cenę. Za to są również ogromne plusy, taka ekipa ma swoje narzędzia i nic nas nie obchodzi. My przychodzimy na gotowe i tylko płacimy.

Malowanie, a tapetowanie ścian

Kiedy planujemy remont mieszkania, na pewno padnie pytanie, czy lepiej będzie pomalować czy może wytapetować pokoje? Oba rozwiązania mają wady i zalety o których warto przeczytać. O ile mamy gładkie ściany, taniej wychodzi malowanie. Tapetowanie jest dobre gdy ściany są nierówne, w ten sposób ukryjemy uchybienia ściany, które byłyby widoczne przy malowaniu farbą. Malowanie jest dobrym pomysłem jeśli lubimy zmieniać wnętrza, wtedy wystarczy przemalować co jakiś czas ściany i wszystko będzie wyglądało inaczej. Gorzej będzie z tapetami, które będzie trzeba zerwać…jednak i tu jest rozwiązanie, zawsze można połączyć malowanie z tapetowaniem. Ostatnio bardzo modne stały się pomieszczenia, w których jedna ze ścian jest wytapetowana, a reszta pomalowana farbą pasującą do tapety.

Przygotowania przed tapetowaniem

Aby tapetowanie poszło nam dość sprawnie potrzebujemy dobry pędzel do nakładania kleju oraz nóż do tapet. Warto zaopatrzyć się również w wałek gumowy oraz szczotkę do tapetowania. Przyda nam się jeszcze wiadro plastikowe, poziomica, drabina oraz nożyk introligatorski. Zanim zaczniemy tapetować powinniśmy ścianę z surowym tynkiem pokryć środkiem gruntującym, a ścianę pomalowaną farbą emulsyjną umyjmy specjalnym płynem. Jeśli na ścianie jest jeszcze stara tapeta usuńmy ją przy pomocy wody lub preparatu do odklejania tapet. Pamiętajmy aby miejsce, które będziemy tapetować było suche i czyste, dzięki temu tapeta będzie się mocno trzymała i nie odklei się. Aby praca szła szybciej i przyjemniej usuńmy listwy podłogowe oraz włączniki i gniazdka.

Walka o solidne tapetowanie i cennik

Jeśli zatrudniliśmy ekipę remontową, warto sprawdzić czy fachowo wykonali tapetowanie. Cennik powinien odzwierciedlać ich pracę, dlatego najpierw trzeba sprawdzić czy praca została starannie wykonana. Po pierwsze zwróćmy uwagę na to czy tapeta nie odchodzi w pewnych miejscach, zwłaszcza przy rogach i na złączeniach. Jeśli tapeta ma wzór, zobaczmy czy kawałki tapet zostały dobrze złączone. Paski ozdobne powinny być tak przyklejone, aby ich brzegi nachodziły na siebie. Pamiętajmy, że mamy prawo zwrócić uwagę, jeśli dostrzeżemy niedokładne wytapetowanie, ekipa powinna to poprawić lub obniżyć cenę.

Tapeta na sufit – porady

Aby praca była dobrze wykonana, warto zapoznać się z poradami, które tylko pomogą. Dzięki tym wiadomościom stwierdzimy, że nie jest trudne tapetowanie. Porady są proste do zapamiętania, wystarczy je raz przeczytać. Po pierwsze najpierw tapetujmy sufit, a dopiero potem ściany. Po drugie tapety winylowe dobrze jest kłaść w temperaturze 15-20 stopni, a tapety papierowe przy 10 stopniach. Pamiętajmy również o tym, aby układać pasy tapety, zachować odpowiedni czas zmiękczania tapety pod wpływem kleju, gdyż w innym razie mogą porobić się pęcherze i powstaną szpary przy łączeniach. Nie przyśpieszajmy schnięcia tapet przy pomocy robienia przeciągów lub silnego ogrzewania, zdecydowanie takie czynności wszystko pogorszą. Ostatnia porada dotyczy pęcherzy, jeśli pojawią się one na tapecie to należy je naciąć na krzyż, spód posmarować klejem, a następnie wierzch wygładzić.

Zrywanie tapet

Niektórzy na samą myśl o zrywaniu tapet wolą zatkać uszy. Nic dziwnego, może to być absorbujące zajęcie. Choć niekoniecznie, wystarczy że poznany sposoby na zrywanie tapet. Najpopularniejszym sposobem na zrywanie tapet jest zmoczenie ściany przy pomocy wałka lub gąbki. Ścianę moczymy tak mocno, aż tapeta będzie mokra i łatwa do odklejenia. W sklepach są do kupienia specjalne środki, które pomogą zerwać tapetę. Jeśli tapeta mimo namoczenia nie chce zejść, niestety musimy wziąć szpachelkę i całe ściany dokładnie wyskrobać.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂