Wspólne tapetowanie

06.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Część z nas zamiast pomalować ścianę woli położyć tapetę, która potrafi ukryć niedoskonałość ściany a ponadto upiększy każde pomieszczenie. W sklepach jest ogromny wybór tapet, są jednolite lub ze wzorami. Ostatnio stały się modne tapety w żywych kolorach, które kładziemy tylko na jedną ścianę, a resztę malujemy farbą w pasującym kolorze. Tapetowanie pokoju zazwyczaj zajmuje mniej czasu niż przygotowanie i malowanie ściany, jednak trzeba pamiętać o tym, że co kilka lat należałoby tapetę odnowić.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Tapetowanie i smarowanie natryskowe

W ostatnich czasach bardzo modne stały się tapety natryskowe, która jak sama nazwa mówi nakłada się specjalnym urządzeniem na ścianę. Tak naprawdę to co znajdzie się na tapecie zależy wyłącznie od nas samych, można połączyć tę metodę z innymi technikami jak np. stary tynk, sztukaterią gipsową lub nawet sufitem podwieszanym – efekty są niesamowite. Popularny stał się także brokat który można śmiało wymieszać z ową tapetą. Jedną z zalet tapet natryskowych jest to, iż doskonale nadają się na powierzchnie, które odbiegają swoją strukturą od idealnej gładzi – dzięki temu nie musimy martwić się nierówną ścinaną, a cieszyć wspaniałym wzorem.

Tapetowanie ścian

Jeśli zdecydujemy się położyć tapetę w mieszkaniu to na samym początku musimy obliczyć ile będzie potrzebnych rolek tapety. Otóż najlepiej jest zmierzyć długość ściany w pomieszczeniu (długość ściany + szerokość pomieszczenia *2), a potem do otrzymania ilości pasów tapety podzielimy otrzymany wynik przez szerokość rolki (całkowita dł. ściany/szerokość rolki = ilość potrzebnych pasów). Do wysokości pomieszczenia dodajmy na wszelki wypadek 6 cm jako naddatek. Kiedy poznamy długość rolki, musimy obliczyć ile pasów wyjdzie nam z jednej rolki. I wszystko jasne, jednak na wszelki wypadek wartko kupić jedną rolkę zapasową, w razie poprawek. Tapetowanie ścian choć brzmi prosto, to nie jest to takie łatwe zadanie. Po pierwsze musimy przygotować podłoże do tapetowania. Należy zeskrobać starą farbę/ tapetę i zastosować środek gruntujący. Ważny jest też klej do tapet, musi być dobrej jakości. Są dwa sposoby klejenia tapet, pierwszy to ten gdzie smarujemy klejem tapetę, a drugi dotyczy smarowania ściany klejem. Wszystko zależy od tapety, dlatego najlepiej jest czytać instrukcje na opakowaniu tapety. Ważne jest aby tapeta idealnie dotykała ściany i w każdym miejscu stykała się z klejem. Warto dodać, że tapetowanie powinno zacząć się od otworów okiennych, drzwi i rogu pomieszczenia.

Tapetowanie i ceny

Każda firma remontowa posiada swój cennik prac, dlatego ceny które podamy są cenami przybliżonymi i mogą się różnić w różnych miejscach Polski. Nie każdy wie ile może wynieść tapetowanie. Ceny zależą od wielkości pomieszczenia i jakości ścian. Otóż, zrywanie starych tapet to około 6 zł/m2. Samo tapetowanie ściany wynosi 16zł/m2, droższe jest tapetowanie sufitu – 30zł/m2. Jak widzimy ceny są różne, warto przed podjęciem decyzji przekalkulować sobie wszystko – może sami przygotujemy ścianę do tapetowania? Będzie zawsze taniej.

Tapetowanie natryskowe

Ta metoda tapetowania jest coraz częściej wybierana. Kto choć raz zobaczy efekt tapetowania natryskowego będzie chciał więcej. Otóż tapetowanie natryskowe polega na naniesieniu płynnej substancji za pomocą pistoletu. Dzięki temu, że jest to pistolet mamy możliwość „wejść” w trudno dostępne miejsca, a sam proces tapetowania jest mniej czasochłonny niż przy zastosowaniu zwykłej tapety ściennej. Dodatkowym plusem tapet natryskowych jest to, że idealnie przylegają do ściany, nie ma łączeń tapet. Warto również dodać, że nie przylega do nich kurz, ponieważ mają właściwości antystatyczne. Jeśli mamy choć trochę wyobraźni, można stworzyć niepowtarzalne wzory, które spodobają się wszystkim gościom, a sama konserwacja tych tapet nie jest trudna.

Tapetowanie pokoju

Tapetowanie pokoju może sprawić dużo przyjemności i dać ogromną satysfakcję, jednak aby tak było musimy mieć odpowiednie narzędzia, bez których nie poradzimy sobie z położeniem tapety. Po pierwsze potrzebujemy nożyk do tapet z zapasowymi ostrzami – inaczej nie poradzimy sobie z przecięciem tapety. Konieczna będzie również miękka gąbka aby docisnąć tapetę oraz nożyczki do przycinania tapety w rogach. Nie obejdzie się również wiaderko z czystą wodą i gruby pędzel do szybkiego i łatwego rozprowadzania kleju. Warto mieć jeszcze przy sobie szmatkę i szczotkę do tapet. Oczywiście ważne jest także miejsc gdzie będziemy kłaść tapetę do smarowania – może to być stół do tapetowania lub jakiś stołek, ważne aby tapeta się nie sklejała i nie brudziła. Warto zadbać o porządek podczas pracy, dlatego zaopatrzmy się jeszcze w worki na śmieci i wiaderko do którego będziemy wrzucać skrawki tapet. Jeśli będzie potrzebna nam drabina, pomyślmy o niej dużo wcześniej.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂