Montaż drzwi

08.03.2022

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

W każdym domu są drzwi…gdyby nie one, do naszego mieszkania mógłby wejść każdy, a my bylibyśmy wiecznie skrępowani. Drzwi są konieczne, zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Obojętnie czy przesuwne, czy otwierane – ważne, że oddzielają pomieszczenie, a my mamy swoją przestrzeń.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Montaż drzwi do mieszkań

Montaż drzwi do mieszkań czy domów nie jest skomplikowany, trzeba jednak wiedzieć, że błędnie przeprowadzony może prowadzić do uszkodzenia a nawet zniszczenia elementów drzwi. Tak naprawdę powinien on być wykonany przez doświadczonych fachowców, którzy zrealizują pracę jak najlepiej. Pamiętajmy, aby przed montażem drzwi do mieszkania sprawdzić ościeżnicę drzwiową – czy pasuje ona do otworów w murze oraz czy jest zapewniony luz obwodowy w granicach 10-20 mm na każdą stronę ościeżnicy. Nie może być on za duży, wtedy spowoduje bowiem niedostatecznie trwałe utwierdzenie drzwi w murze.

Montaż drzwi wewnętrznych

Montaż drzwi wewnętrznych nie jest trudny, wystarczy poczytać co nieco na ten temat, a potem zabrać się do roboty. Po pierwsze trzeba precyzyjnie zmierzyć otwory w ścianie. Następnie należy wybrać odpowiadające naszym potrzebom drzwi wewnętrzne. Po zakupie sprawdźmy dokładnie, czy drzwi pasują do ościeżnicy, zwróćmy też uwagę, czy nie zahaczają o dywan lub podłogę. Kolejnym krokiem jest zamontowanie zawiasów w odpowiedniej odległości. Pamiętajmy przy tym, że jeśli zbyt głęboko osadzimy zawias, drzwi wewnętrzne nie będą się wygodnie otwierać. Na sam koniec osadźmy skrzydło w ościeżnicy i sprawdźmy, czy swobodnie się otwiera. Ostatnim etapem montażu drzwi wewnętrznych jest umieszczenie zamka w drzwiach.

Montaż drzwi zewnętrznych

Aby montaż drzwi zewnętrznych się udał, musimy poznać kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, aby otworzyć drzwi, należy zamontować wkładki patentowe niesymetryczne, którymi odblokujemy zamek. Następnie trzeba zamocować klamkę. Kolejnym krokiem jest użycie pianki poliuretanowej oraz umieszczenie drzwi zewnętrznych w otworze. Koniecznie zwróćmy uwagę na poziom nadproża oraz pion elementów wertykalnych ościeżnicy. Nie zapomnijmy sprawdzić ruchomości zamka, łatwości manipulowania skrzydłem i skontrolujmy, czy drzwi nie otwierają się lub nie zamykają się same. Na sam koniec, przed zabudową, drzwi zewnętrzne trzeba zabezpieczyć taśmą malarską, nanieść piankę i odczekać, aż wyschnie. Następnie nadmiar preparatu usuwamy nożem.

Montaż drzwi przesuwnych

Ze względu na montaż drzwi przesuwne dzielimy na drzwi wpuszczane w ścianę oraz zawieszane na niej. Przed montażem tych pierwszych konieczne jest wykonanie otworu w ścianie lub po prostu obudowanie kasety płytami gipsowo-kartonowymi. Dzięki temu skrzydło drzwi przesuwnych umieszczone jest w aluminiowej kasecie, której część znajduje się wewnątrz ściany, a druga część stanowi właściwy otwór drzwiowy. Podczas otwierania wsuwają się one w ścianę, prawie całkowicie chowając się. Drugi rodzaj drzwi przesuwnych to drzwi zawieszane. W takim systemie do ściany nad otworem i obok niego przykręcana jest szyna, na której wiesza się skrzydło. Szyna z zewnątrz osłonięta jest listwami dekoracyjnymi. W tego typu rozwiązaniu drzwi przesuwne są zawsze widoczne.

Montaż ościeżnicy

Montaż ościeżnicy to ważny etap mocowania drzwi do mieszkania. Można wykonać tę czynność  samemu – wystarczy przeczytać nasz artykuł i zabrać się do pracy. Ościeżnice powinno montować się w pomieszczeniach z wykończonymi ścianami i podłogami. Należy również zgromadzić zestaw narzędzi, które nam się przydadzą. Pierwszym krokiem jest wsunięcie zawiasów w otwory w belce. Następnie załóżmy główne belki ościeżnicy – górną i boczne. Podczas ich łączenia musimy zwrócić uwagę na zachowanie pomiędzy nimi kątów prostych – jest to bardzo ważne. Tak samo ważne jest prawidłowe zamocowanie listwy progowej. Jeśli chodzi o samo zamontowanie ościeżnicy w otworze drzwiowym to najważniejsze jest idealne ustawienie poziomu belki górnej, a potem pionów belek bocznych. Pamiętajmy o tym, aby ościeżnice unieruchomić i zabezpieczmy je przed wypadnięciem. Górne narożniki zablokujmy klinami drewnianymi. Na sam koniec wywierćmy otwory w pionowych belkach i dokręćmy śruby. Najlepiej zrobić to, gdy pianka montażowa wyschnie. Aby sprawdzić, czy ościeżnica jest dobrze zamontowana, musimy założyć skrzydła drzwiowe. Jeśli wygodnie otwierają się i zamykają to wszystko jest dobrze zrobione.

Montaż i wymiana drzwi wejściowych – Cennik

Nie każdy wie, ile kosztuje montaż drzwi do mieszkania. Cennik zazwyczaj zależy od przeznaczenia drzwi i ich rodzaju (wewnętrzne, zewnętrzne, przesuwne). Do ceny montażu należy doliczyć obrabianie glifów oraz mocowanie futryny. Niektóre osoby proszą również o pomalowanie drzwi, co skutkuje jeszcze wyższą ceną. Czasami warto zastanowić się, czy nie lepiej poprosić znajomego i samemu zamontować drzwi do mieszkania – po przeczytaniu kilku wskazówek powinno nam się udać.

Wymiana drzwi do mieszkania i potrzebne narzędzia

Aby wymiana drzwi do mieszkania przebiegła sprawnie, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Potrzebny nam będzie nóż i śrubokręt. Na pewno przyda się także miarka i wiertarka  z grubym wiertłem. Nie zapomnijmy o młotku oraz dłucie. Potrzebny będzie również zestaw do okuć drzwi, czyli zawiasy, klamki i zamek. Zorientujmy się, jaki sprzęt okaże się pomocny w naszym przypadku – inne narzędzia posłużą do mocowania drzwi zewnętrznych czy wewnętrznych, inne – drzwi przesuwnych.

Montaż i wymiana zamków w drzwiach

Montaż drzwi do mieszkania to nie wszystko. Abyśmy czuli się bezpieczni w naszym domu, powinniśmy zadbać o dobry zamek (szczególnie w przypadku drzwi zewnętrznych, a jeśli zależy nam na intymności – także wewnętrznych). Montaż zamków możemy śmiało wykonać sami. Do wyboru mamy zamki wpuszczane oraz wielopunktowe. Pierwszy rodzaj wyposażony jest w zatrzask, który uruchamiany jest przez półobrót klamki lub zasuwę wprawioną w ruch kluczem. Zamki wielopunktowe, inaczej skrzynkowe, mają dużą zaletę: przy użyciu jednego klucza drzwi do mieszkania można zamknąć w kilku punktach. W każdym opakowaniu z zamkiem jest instrukcja montażu, więc nie powinniśmy mieć problemu z zamocowaniem jego.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂