Gładzie gipsowe na sucho czy na mokro – zalety i wady metod

01.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Od kilku lat tynki gipsowe pną się po szczeblach popularności. Skutecznie wyeliminowały z użycia tynki wapienno-cementowe. Są przede wszystkim dużo od nich gładsze i zdecydowanie szybciej się je kładzie. Którą z metod ich wykonywania – na sucho czy na mokro – warto wybrać? Zapraszamy do naszego porównania!

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Gładzie na mokro – idealna gładkość

Tynki gipsowe, czyli te kładzione na mokro, są popularne zarówno do wykańczania wnętrz w mieszkaniach i domach, jak i w profesjonalnym budownictwie. Dzięki dobrze dobranym składnikom – gipsowi, kruszywu, plastyfikatorom i opóźniaczom jest to trwały i łatwy w obróbce materiał. Jego cena również jest konkurencyjna i atrakcyjna dla użytkowników.

Zalety mokrych gładzi

Gładzie gipsowe nakładane na mokro wykonuje się bardzo prosto. Już jedna ich warstwa wystarcza, by uzyskać idealnie gładką powierzchnię do dalszej obróbki, np. malowania czy tapetowania. Są więc szybką metodą na wyrównanie ścian. Wymagają jednak wygładzenia.

Tynki na mokro mogą być nakładane ręcznie (tę metodę stosuje się w pomieszczeniach mniejszych niż 50 metrów kwadratowych) oraz z wykorzystaniem specjalnych agregatów. Ich zaletą jest również mała ilość odpadów, jakie powstają po montażu. Dzięki temu jest to dość ekologiczny sposób na wykończenie ścian.

Warto również wspomnieć, że ta metoda nie zmniejsza pomieszczenia, ponieważ wystarczy cienka warstwa gładzi, by ściany zostały wyrównane i wygładzone.

Wady gładzi na mokro

Gładzie mają określone wymagania, nie mogą być stosowane w pomieszczeniach o wilgotności powyżej 70 procent oraz temperaturze poniżej 5 stopni. Z tego powodu nie jest to uniwersalny materiał budowlany. By je wykonać, inne prace instalatorskie muszą być już zakończone. Jest to metoda dość pracochłonna. Żeby wygładzić położone gładzie, wymagana jest spora tężyzna fizyczna, dlatego tego typu prace warto zlecić zaufanej ekipie remontowej.

Czas wykonania gładzi na mokro nie jest bardzo długi, ale wymaga więcej czasu niż suche tynki. Przede wszystkim oprócz położenia, wymagane jest wyschnięcie i dojrzenie. Latem będą potrzebne minimum dwa tygodnie. Jest to więc już dość długo, szczególnie kiedy zależy nam na szybkim remoncie.

Gładzie na sucho – płyty karton gipsowe

Suche tynki to nic innego jak popularne płyty karton gipsowe. Dostępne w rozmiarze ok. 1,2×3 metry i grubości od 9,5 do 15 milimetrów. Wykonywane są ze sprasowanego rdzenia gipsowego oklejonego papierem, którego celem jest zapewnienie dobrego naprężenia płyty i uchronienie jej przed pękaniem. Płyty karton gipsowe dostępne są w trzech wersjach – standardowej, wodoodpornej oraz o wzmocnionej odporności na ogień (z włóknem szklanym).

Gładzie gipsowe - na sucho czy na mokro

Zalety płyt karton gipsowych

Kładzenie suchych tynków jest bardzo proste i szybkie. Gotowe płyty są duże, dzięki czemu obłożenie nimi nawet sporych powierzchni nie zajmuje wiele czasu. Montowane na specjalne kleje, nie wymagają schnięcia ani dodatkowej obróbki. Dzięki swojej grubości doskonale sprawdzają się do wyrównywania nawet bardzo krzywych ścian czy sufitów.

Sprawdzają się do remontów i prac wykończeniowych całych budynków (co ważne również starych czy zabytkowych) oraz pomieszczeń. Można z nich również wykonywać zabudowy, np. podwieszane sufity, zabudowy toalet czy nawet proste ścianki działowe. Są więc bardzo uniwersalnym i tanim materiałem budowlanym. Odpowiednio położone płyty da się malować, tapetować czy flizować.

Wady suchych tynków

Zdecydowanie największą wadą tej metody wykańczania ścian jest grubość płyt. Po ich położeniu pomieszczenie siłą rzeczy odrobinę się zmniejszy. Jeśli konieczne byłoby wykorzystanie najgrubszych płyt, powierzchnia łazienki czy innego pokoju zmieni się o kilka centymetrów. W przypadku małych pomieszczeń może to być już spory kłopot.

Po położeniu płyt musimy wypełnić ich łączenia spoiwem, by uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Choć suchy tynk nie jest ciężki, wykonywane z niego podwieszane sufity dość mocno obciążają stropy. Warto o tym pamiętać już na etapie projektowania wnętrza.

 

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂