Nakładanie gładzi

02.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Zazwyczaj jest tak, że nawet idealnie wykonane tynki cementowe lub cementowo – wapienne nie mają idealnej gładkiej powierzchni. Jeśli zależy nam na tym, aby była ona nieskazitelna, to powinniśmy nałożyć cieniutką warstwę gładzi gipsowej.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Szlifowanie gładzi

Szlifowanie gładzi można zacząć w momencie, w którym wyschnie ona całkowicie. Dopiero wtedy widać, czy są jakieś nierówności i czy można zacząć pracę. Najlepiej wykonać szlifowanie gładzi najpierw pacą z siatką ścierną numer 100, a następnie pacą z siatką numer 180. W drugim z wymienionych kroków można zastąpić siatkę specjalną szlifierką zwaną flexem. Warto dodać, że dobre gładzie, jeśli zostały starannie nałożone, nie wymagają szlifowania.

Szlifowanie gładzi to jeden z etapów wykańczania powierzchni ścian, wykonywany przed malowaniem czy tapetowaniem. Oprócz wspomnianej pacy z siatką ścierną do tej czynności nadaje się zwykły papier ścierny – należy jedynie właściwie dobrać jego gradację. W przypadku tego narzędzia do szlifowania gładzi odpowiednia gramatura to: przy pracy wstępnej – 120-160, podczas ostatecznego wygładzania – 200-220.Papier ścierny jest dobrym wyborem, jeżeli na ścianie obserwujemy niewielkie nierówności, a podłoże podczas pracy nie emituje dużej ilości kurzu.

Często w czasie remontu ilość zanieczyszczeń staje się bardzo uciążliwa zarówno dla mieszkańców, jak i samego wykonawcy. Jak zatem wykonać szlifowanie gładzi (szczególnie na suficie) bez pyłu unoszącego się w całym pomieszczeniu? Należy w tym celu użyć tzw. żyraf – mechanicznych szlifierek, które w czasie pracy odsysają na bieżąco powstający kurz i pył.

Nakładanie gładzi i ich rodzaje

Nakładanie gładzi nie jest trudne, jednak należy wybrać tą najodpowiedniejsza do naszej ściany. I tak mamy do wyboru gładzie zwykłe, czyli suche mieszanki, które musza być wymieszane z odpowiednią ilością wody. Mamy również do wyboru gładzie białe, które mają wyjątkowo białą barwę dzięki gipsu alabastrowego, z którego są produkowane. Tutaj dużym plusem jest oszczędność farby, która potem nałożymy na gładź – ponieważ gładź jest biała wystarczy jedna warstwa. Warto wspomnieć jeszcze o gipsowych masach szpachlowych, które produkowane sa głównie z myślą o wykańczaniu spoin między płytkami gk ale nadają się również do wygładzania ścian.

Gładzie gipsowe i ceny

Tak jak już pisaliśmy, bardzo przydatne są gładzie gipsowe. Ceny jakie proponują firmy budowlane są różne, dlatego warto poznać kila ofert. A jeśli jeszcze się zastanawiamy nad gładzią, to poznajmy jej zalety. Otóż należy do najzdrowszych materiałów budowlanych, nie zawiera żadnych szkodliwych domieszek – więc nie odczuje tego nasz organizm. Ogromną zaletą jest również mikroklimat (wchłania lub oddaje wilgoć), który zapewnia pomieszczeniom. Gładź nie jest trudna do nanoszenia, jest tania i nadaje się na wszystkie podłoża mineralne – dlatego nie ma nad czym się zastanawiać!

Gładzie, a cennik

Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na firmę, która położy gładzie, cennik ich może podlegać do negocjacji. Warto również zapytać się, czy ceny które podają są to cenny netto, czy brutto. Wiadomo, że do cen netto należy doliczyć podatek VAT. Dowiedzmy się również czy firma posiada swoje materiały budowlane czy my mamy wszystko pokupować. A może nam coś doradzą? Warto zaczerpnąć opinii specjalisty, być może powiedzą coś czego jeszcze nie wiemy.

Nakładanie gładzi szpachlowej i gipsowej

Jeśli mam do remontu całe pomieszczenie, to pamiętajmy, że nakładanie gładzi gipsowej zaczyna się od sufitu. Zwróćmy również uwagę na temperaturę, nie może być niższa nic 5 stopni. Gładź powinno nanosić się jednowarstwowo, gładką pacą ze stali nierdzewnej. Taka paca pozwoli nam zniwelować nierówności do 3-5mm. Jeśli będą one większe to należy nanieść warstwę tynku gipsowego. Jeżeli chcemy gładź zastąpić masą szpachlową to powinniśmy nanosić ja cienkimi warstwami w półgodzinnych odstępach. Jednak każda następna warstwa powinna być cieńsza od poprzedniej.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂