Czym ogrzewać mieszkanie w kamienicy?

03.02.2023

Aktualizacja: 23.06.2025

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Czym najtaniej ogrzać mieszkanie w kamienicy? Jak to zrobić, jeśli w naszym krakowskim lokum nie mam możliwości zainstalowania ogrzewania centralnego? Poniżej znajdziesz kilka rozwiązań, które zapewnią Ci przyjemny komfort cieplny, pamiętaj jednak, że wydajny system ogrzewania musi być dostosowany do metrażu mieszkania, istniejącej wentylacji oraz Twoich indywidualnych potrzeb.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

  • Ogrzewanie elektryczne w kamienicach, często pozbawionych odpowiedniej wentylacji i izolacji, jest dobrym rozwiązaniem ze względu na łatwy montaż i obsługę.
  • Ogrzewanie gazowe to często ekonomiczna i wydajna alternatywa dla ogrzewania elektrycznego w kamienicach, umożliwiająca stworzenie komfortowego, indywidualnego systemu grzewczego podobnego do miejskiego centralnego ogrzewania.
  • Wybór między ogrzewaniem gazowym a elektrycznym w kamienicy zależy od metrażu i kosztów instalacji, przy czym elektryczne ogrzewanie podłogowe to dobra opcja dla wysokich pomieszczeń.

Ogrzewanie elektryczne do mieszkania w kamienicy

Mieszkania w kamienicach w Krakowie zazwyczaj nie mają odpowiedniego systemu wentylacji i kominów spalinowych. Budynki w starszym budownictwie mają wysokie sufity i duże okna, co przekłada się na słabszą izolację termiczną i wyższe koszty związane z ogrzewaniem większej przestrzeni. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne.

Ogrzewanie elektryczne w kamienicy

Do urządzeń często stosowanych ze względu na łatwość montażu i obsługi należą grzejniki konwektorowe. Zasysają one zimne powietrze i ogrzewają je, często mają postać przenośnych kaloryferów. Nieco inaczej działają piece akumulacyjne – są one wypełnione blokiem cegieł i dodatkowo izolowane, wskutek czego charakteryzują się większą pojemnością cieplną.

Elektryczne urządzenia grzewcze mogą imitować ogrzewanie podłogowe. Coraz powszechniej stosowane zamiast tradycyjnych konwektorów są:

  • płyty grzejne (montowane na rozmaitych powierzchniach: ścianach, sufitach, drewnianych płaszczyznach);
  • maty (skutecznie, ale punktowo poprawiające termikę);
  • kable grzejne (umożliwiające ogrzanie problematycznych powierzchni, np. schodów).

Jak tanio ogrzać mieszkanie prądem w Krakowie?

Ekonomiczne ogrzewanie mieszkania w kamienicy wymaga zastosowania urządzeń akumulacyjnych.  Zalecana jest instalacja ogrzewaczy akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem. Umożliwiają one ręczne regulowanie, a nawet zaprogramowanie (np. pod kątem dobowych zmian) temperatury opowiadającej mieszkańcom. Korzystne finansowo jest w takim wypadku korzystanie z tzw. drugiej taryfy (G12) naliczania opłat za energię elektryczną.

Ogrzewanie elektryczne jako uzupełnienie innego systemu grzewczego

Może się zdarzyć, że dogrzania wymaga jedynie jeden z pokoi w kamienicy w Krakowie. To właśnie wtedy opłacalny jest montaż grzejników elektrycznych. Będzie on stanowił doskonałe wsparcie dla podstawowego systemu grzewczego. W takiej sytuacji warto zdecydować się na konwektory – stosunkowo tanie, a ponadto bardzo szybko osiągające pożądaną temperaturę oraz łatwe w obsłudze. W chłodnej łazience w krakowskiej kamienicy sprawdzi się termowentylator, szczególnie, jeśli pomieszczenie ma niewielki metraż.

Ogrzewanie gazowe w kamienicy – co warto wiedzieć 

W sezonie grzewczym alternatywą dla ogrzewania elektrycznego jest gazowy system grzewczy. Uważany jest powszechnie za tańszy i bardziej wydajny rodzaj ogrzewania mieszkania kamiennicy.

Centralne ogrzewanie gazowe w mieszkaniu

Jeżeli do mieszkania doprowadzony jest gaz, istnieje możliwość stworzenia indywidualnego systemu grzewczego wykorzystującego właśnie to paliwo. Tego rodzaju instalacja gazowa funkcjonuje identycznie jak miejskie c.o., dodatkowo pozwala na podgrzewanie wody użytkowej. Podobieństwo do centralnego ogrzewania sprawia, że instalacja gazowa stanowi rozwiązanie wyjątkowo komfortowe dla mieszkańców.

Wciąż nie jesteś pewny, na jaki system grzewczy się zdecydować? Wahasz się między ogrzewaniem gazowym i elektrycznym, a możesz szukasz zupełnie innego rozwiązania? Przeczytaj dalszą część artykułu!

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne w kamienicy – porównanie kosztów eksploatacji

Koszty ogrzewania gazowego są mniejsze niż w przypadku zastosowania elektrycznych urządzeń grzewczych. Różnica ta jednak sukcesywnie maleje ze względu na wykorzystywanie coraz bardziej zaawansowanych technicznie, a tym samym bardziej oszczędnych konwektorów i pieców akumulacyjnych. Sam gaz przestał być również paliwem tanim w eksploatacji.

Instalacja gazowa opłaca się, jeśli nasze mieszkanie ma sporą powierzchnię. Przy niewielkim metrażu lepiej zdecydować się na ogrzewanie elektryczne. Montaż instalacji gazowej to bowiem spory wydatek – przykładowo zakup jedynie pieca dwufunkcyjnego to koszt kilku tysięcy złotych.

Wybór ogrzewanie do całego mieszkania wymaga dokładnego przemyślenie, szczególną uwagę należy zwrócić na wielkość ogrzewanych pomieszczeń i stan obecnej instalacji grzewczej. Często konieczna może być modernizacja ogrzewania lub jego całkowita wymiana. 

Ogrzewanie podłogowe do mieszkania w kamienicy w Krakowie

Właściciele lokum w jednej z krakowskich kamienic muszą często rozwiązać problem ogrzewania wysokiego mieszkania. Dzięki zastosowaniu ,,podłogówki” znacznie poprawia się komfort cieplny w pokojach niejednokrotnie osiągających 4 metry. Przy tradycyjnym ogrzewaniu ciepło bardzo szybko ucieka w stronę wysokiego sufitu, podwyższenie temperatury nie jest zatem odczuwane przez lokatorów. Zastosowanie ogrzewania podłogowego niweluje tego rodzaju niedogodności.

Jakie ogrzewanie podłogowe można zastosować w krakowskiej kamienicy?

Elektryczna podłogówka to jedyne tego typu ogrzewanie, jakie może być zastosowane w starych kamienicach. W przypadku nowszego budownictwa istnieje możliwość instalacji ogrzewania podłogowego pozyskującego ciepło z gazu. Najtańsze ogrzewanie podłogowe w takim budynku, to takie zasilane kondensacyjnym kotłem gazowym.

Ogrzewanie podłogowe i wentylacja mechaniczna

Jak skutecznie ogrzać mieszkanie bez centralnego? Warto rozważyć połączenie ogrzewania podłogowego z wentylacją mechaniczną. Zapewni to nie tylko optymalne warunki cieplne, ale również właściwą cyrkulację powietrza. Pozwoli na usunięcie nieświeżego powietrza i umożliwi dopływ nowego, jednocześnie zapewniając jego lekkie ogrzanie. W ramach oszczędności warto zainstalować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Jakie są inne rodzaje ogrzewania?

Montaż pompy ciepła w kamienicy jest możliwy, ale wymaga starannego planowania i uwzględnienia różnych czynników takich jak zgoda wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni. W przypadku, gdy kamienica została wpisana do rejestru zabytków, konieczne będzie uzyskanie zgody od konserwatora zabytków. Szczególnie ważne podczas montażu pompy ciepła jest zastosowanie układu hybrydowego. Polega ono na połączeniu pompy ciepła z innym źródłem energii cieplnej, zazwyczaj istniejącym już kotłem grzewczym.

Bardziej zaawansowanym systemem jest układ kaskadowy pomp ciepła, w którym kilka pomp ciepła połączonych w kaskadę działa w sposób współzależny, zapewniając optymalną temperaturę i elastyczne dostosowanie mocy grzewczej do bieżącego zapotrzebowania. Taki układ na zasadzie kaskady sprawdza się w dużych kamienicach, gdzie wymagane jest ogrzewanie centralne. 

Przeczytaj również:

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂