Montaż okien

03.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Jeżeli zamierzamy wymienić okno to najlepiej zlecić to firmie, która zna się na rzeczy. Nie radzimy samemu wykonać montażu, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Nieprawidłowe zamontowane okno może przynieść wiele strat w pomieszczeniu.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Montaż okien Kraków

Aby montaż okien poszedł sprawnie i udał się, trzeba wiedzieć jak wygląda taka praca. Otóż na początku należy sprawdzić stan ościeżnicy oraz stan betonowych nadproży. Koniecznie wyrównajmy boki otworu okiennego, bardzo ważne jest uwzględnienie wypoziomowanie jego dolnej krawędzi, na której będzie opierało się okno. Kolejnym krokiem jest zdemontowanie ruchomych skrzydeł z przeszkleniem, potem można wstawić okno. Pamiętajmy aby do zewnętrznego obwodu ościeżnicy przykręcić kotwy, a potem wstawmy ościeżnice w otwór. Ościeżnice opieramy na klockach i operując nimi dokładnie wypoziomujmy dolna krawędź ościeżnicy. Kolejny krok to zablokowanie ościeżnicy w pionie przy pomocy klocka oraz unieruchomianie ramy za pomocą klinów. Następnie należy przymocować przytwierdzone wcześniej kotwy do muru i dopiero teraz można wstawiać skrzydła okienne. Na sam koniec szczelinę wokół ramy oczyśćmy z kurzy i lekko ją nawilżmy, a potem rozprowadźmy piankę równomiernie po całym obwodzie. Kiedy pianka stwardnieje usuńmy jej nadmiar. Ościeżnicę od wewnątrz najlepiej jest wykończyć przy pomocy kawałków płyty gipsowo – kartonowej.

Wymiana okien i ustalenie warunków montażu

Wymiana okien jest poważną decyzja, aby wszystko udało się sprawnie ważne jest dogadanie się z firmą. Podczas zakupu okna w sklepie, warto zapytać się o jego montaż, być może zaoferują nam niska cenę lub dostaniemy go gratis. Pamiętajmy przy tym, że ostateczny koszt montażu nie powinien przekraczać 10% wartości okna, jeśli będzie przekraczał – poszukajmy innej firmy. Nie polecamy montować okien samodzielnie, zazwyczaj grozi to utratą gwarancji.

Ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia

Ciepły montaż okien to duża energooszczędność, polega na prawidłowym osadzeniu okna w warstwie ocieplenia, która eliminuje mostki termiczne wokół okna. Aby zamontować okno należy umieścić wsporniki główne i boczne w odległości około 15 cm od narożników i słupków. Konsole nośne, czyli metalowe profile, powinno przykręcić się do ściany wokół otworu okiennego. Jeśli chodzi o wsporniki to powinny być zamontowane z boku i u góry otworu okiennego. Profil okna powinno przykręcić się do konsoli za pomocą wkrętów lub dybli, a styk okna i muru musimy wypełnić pianką poliuretanową, a potem uszczelnić taśmą lub folią paroszczelną. Pamiętajmy o zasadzie, szczelniej od środka niż na zewnątrz – czyli folia paroszczelna powinna znajdować się od wnętrza domu, a taśma lub folia paroprzepuszczalna po stronie zewnętrznej.

Montaż okien i cennik

Nie każdy wie ile kosztuje montaż okien. Cennik może się różnić, wszystko zależy od oferty firmy. I tak firma na pewno liczy sobie sam montaż okna jak również przygotowanie powierzchni. Niekiedy doliczona jest obróbka otworów okiennych wraz z gotową zaprawą tynkarską. Jeśli zamierzamy pomalować okno to również będzie to wyższa cena. Warto zapoznać się z oferta różnych firm, czasami otrzymamy zniżkę w sklepie gdzie kupimy okno – być może montaż jest gratis lub wliczony w cenę okna? Zapytajmy się o to i podejmijmy właściwą decyzję.

Montaż okien pcv i wady montażu

Montaż okien pcv nie jest łatwy. Jeśli tego nie umiemy nie chwytajmy się takiej pracy, bo możemy nieźle narozrabiać. Do najpopularniejszych błędów podczas montażu okien należą: błędy wymiarowe oraz brak odpowiednich luzów dylatacyjnych. Na zły montaż może wpłynąć również zły dobór profili użytych do wykonania konstrukcji okna oraz montowanie okna na nierównych i nie oczyszczonych podłożach. Czasami montaż okien bez klocków podporowych i listew na złe korzyści. Dlatego jeśli nie potrafimy montować okien nie róbmy tego, nasza praca pójdzie na marne, a i tak po jakimś czasie będziemy wzywać fachowców.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂