Okna dachowe

03.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Coraz więcej osób montuje okna dachowe, które dają dodatkowe światło i są bardzo ważne w pomieszczeniu. Podczas montażu trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elektów, które sprawiają, ze montaż będzie prawidłowy i nie będzie ciekło nam z okna.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Tanie okna dachowe i montaż

Kiedy decydujemy się na pokój na poddaszu, musimy zamontować okna dachowe. Montaż ich nie jest łatwy, ale jeśli poznamy najważniejsze zasady jesteśmy w stanie zrobić to sami. Pierwszym ważnym krokiem jest prawidłowe usytuowanie okna. Górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 200cm, a dolna 100 cm nad podłogą. Powierzchnia okien powinna stanowić 1/10 powierzchnię podłogi. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie rozstawu krokwi i przygotowanie otworu. Jeśli chodzi o przygotowanie okna to musimy zdemontować skrzydło z ościeżnicą, do ościeżnicy przykręcić kątowniki montażowe. Następnie umieśćmy ościeżnicę w przygotowanym otworze, opierając kątowniki na łatach montażowych. Kolejnym, bardzo ważnym krokiem jest sprawdzenie szczelin – szczeliny pionowe pomiędzy skrzydłem, a ościeżnicą powinny być równoległe na całej długości. Jeśli wszystko jest ok., izolujemy okno. Na sam koniec powinniśmy zamontować kołnierz uszczelniający oraz wykonać wnękę wokółokienną.

Cena za montaż okna dachowego

Nie wszyscy wiedzą ile kosztują montaż okna dachowego. Po pierwsze cena uzależniona jest od rodzaju pokrycia dachowego oraz ilości sztuk. Cennik montażu w dachu bez pokrycia jest tańszy nic z pokryciem dachówki lub pokryciem blachodachówki, blachy lub papy. Zazwyczaj w cenę doliczane jest przygotowanie podłoża, a nawet zamontowanie rolet jeśli o to poprosimy. Jeśli mamy stare okno i chcemy je wymienić, to pamiętajmy, że demontaż również kosztuje. Do ceny dodajmy wycenę, pomiar i wszystkie materiały pomocnicze, które są niezbędne do prawidłowego montażu okna dachowego. Mowa tu o folii dachowej, kątownika, silikonu dekarskiego, papy termozgrzewalnej itp.

Montaż okien dachowych

Montaż okien dachowych polega na przygotowaniu konstrukcji i montażu ościeżnicy. Przygotowanie konstrukcji nośnej dotyczy określenie miejsca montażu okna na połaci dachu oraz wycięciu łaty w części dachu gdzie będzie montowane okno. Na czas montażu, ramy okna powinno zabezpieczyć podpierając krokiew od góry i od dołu. Długimi gwoździami przybijamy belki poprzeczne do krokwi, a potem umieszczamy ramę, przykręcając lub przybijając metalowe kątowniki łączące krokwie z belkami. Następnie powinniśmy określić szerokość ramy nośnej, dodając do szerokości okna wymiary odstępu zalecane przez producenta. Odcięty fragment krokwi możemy użyć jako belkę pionową ramy nośnej, zamocujmy go do belek poprzecznych, a potem dotnijmy łaty do wymiarów łaty. Elementy poszycia powinniśmy przybić do ramy nośnej, a potem zdemontować tymczasowe podpory krokwi. Jeśli chodzi o montaż ościeżnicy to na początku powinniśmy oddzielić skrzydło okna od ościeżnicy. Potem przykręćmy kątowniki montażowe do ościeżnicy i wprowadźmy ją w ramę. Wypoziomujmy ościeżnicę i wyłóżmy skrzydło dla sprawdzenia szczelin poziomych i pionowych. Jeśli wszystko jest prawidłowe, zamocujmy kątowniki na stałe do konstrukcji dachowej. Na sam koniec powinniśmy zamocować izolacje przeciwwilgociową i kołnierz uszczelniając y – jest to bardzo ważne.

Montaż rolet zewnętrznych podczas wstawiania okien

Montaż rolet zewnętrznych jest świetnym sposobem na zakrycie okna o każdej porze dnia. Owe rolety przy okazji zdobią dom i chronią przed włamaniem. Montaż owych rolet zaczyna się od nałożenia skrzynki rolety na ramę okna, prowadnice przykręcane są do jej zewnętrznej części, a potem cały zestaw montuje się we wnęce okiennej. Jeśli chodzi o skrzynkę ociepla się wkładką ze styropiany, a przestrzeń pomiędzy nią a otworem budowlanym uszczelnia się pianką poliuretanową. Rolety nakładane są świetną izolacją termiczną oraz akustyczną, wie ten kto ma już takie rolety w domu.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂