Układanie paneli

03.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielny montaż paneli – nie jest to trudne. Panele są tak skonstruowane, że wystarczą odpowiednie narzędzia i trochę siły aby sprawnie położyć całość. Ważne jest aby zakupić odpowiednią ilość paneli, tak aby w czasie pracy nam ich nie zabrakło.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Układanie paneli i potrzebne materiały

Aby układanie paneli sprawnie nam poszło musimy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Potrzebny nam będzie na pewno młotek oraz kliny dystansowe. Nie zapomnijmy także o klocku odbojowym i zagiętym pręcie metalowym. Przyda się również folia polietylenowa oraz podkład wygłuszający. Na pewno użyjemy również ołówka , calówki, kleju i linijki.

Układanie paneli podłogowych i przygotowanie pomieszczenia

Aby układanie paneli podłogowych poszło nam sprawnie musimy zadbać odpowiednio o pomieszczenie i poznać kilka zasad dotyczących układania. Po pierwsze warto wiedzieć, to że drewno się rozszerza, dlatego musimy zachować z 12-15 mm odstępu pomiędzy panelami i ścianami. Po drugie, najlepsza temperatura do układania paneli to minimum 18 stopni, a wilgotność powietrz powinna wynosić 50-70%. Jeśli chodzi o podłoże to powinno być ono bezwzględnie płaskie, suche oraz czyste. Pamiętajmy, że panele powinno układać się w kierunku głównego źródła światła.

Montaż paneli podłogowych

 Aby montaż paneli podłogowych udał się należy już na początku rozłożyć folie polietylenową, która ochroni nas przed wilgocią. Folie przymocujmy taśmą. Jeśli mamy jakieś nierówności oraz chcemy wygłuszyć podłogę zastosujmy specjalną warstwę podkładową. Jeśli mamy nierówne ściany to musimy przenieść linię ściany na pierwszy rząd paneli, a następnie odpowiednie je przyciąć. Pamiętajmy również o tym, ze drewno się rozszerza, dlatego uwzględnijmy dylatację 12-15mm pomiędzy panelami i ścianą. Pierwszy panel powinniśmy ułożyć piórem w kierunku ściany, a odstęp pomiędzy panelem i ścianą zabezpieczmy rozpórką. Układajmy panele zgodnie z zadaną kolejnością, wzory paneli przypasujmy do siebie. Drugi rząd powinniśmy rozpocząć od połówki panelu. Szczeliny poprzeczne pomiędzy płasko lezącymi panelami musimy zamykać przy pomocy młotka i klocka odbojowego. Jeżeli zamierzamy kleić panele to nałóżmy warstwę na górny policzek, a to co będzie wypływać usuńmy zmywaczem i miękką ściereczką. Ostatni panel powinniśmy dopasować za pomocą zgiętego pręta metalowego. Po ułożeniu paneli musimy usunąć kliny dystansowe. Na sam koniec nie zapomnijmy o listwach, które zakryją styki paneli ze ścianą.

Panele podłogowe i montaż

Coraz więcej osób decyduje się na panele podłogowe. Montaż ich nie jest trudny, a panele są łatwe w czyszczeniu i ładnie wyglądają. Aby wszystko ładnie się udało powinniśmy wiedzieć, ze pomieszczenie w którym będziemy układać panele powinno być suche i czyste. Pamiętajmy, ze panele przywiezione ze sklepu powinny swoje odleżeć, tzn. ułóżmy je poziomo w opakowaniu i zostawmy, niech przystosują się do wilgotności i temperatury. Najlepiej dopiero po dwóch dniach przystąpić do pracy. W czasie montażu nie wietrzmy pomieszczenie, co może spowodować zmianę wilgotności i temperatury – panele tego nie lubią. Nie wolno paneli przybijać i przykręcać.

Uwaga: panele układamy pow. 50 m2 oraz w komplecie z innymi usługami.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂