Możliwości z płyt gipsowych

03.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Choć montaż płyt gipsowo – kartonowych jest czasochłonny, to efekt jest zadowalający. Ściany oraz sufit są gładkie, a dzięki temu pomieszczenie wygląda o wiele estetyczniej.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Mocowanie płyt gipsowych na suficie

Sufity podwieszane z płyt gipsowych są najczęstszym wybieranym sposobem wykończenia sufitu. Otóż dzięki gładkiej powierzchni płyt, nie widać różnicy pomiędzy tradycyjnym sufitem a sufitem z płyt. Owy sufit można pomalować dowolnym kolorem, a sam sufit może mieć dowolne kształty – to wszystko dzięki płytom pokrytym obustronnie włóknem szklanym. Niestety trzeba również wspomnieć o wadach sufitów podwieszanych, otóż łączy się to z długim montażem, a także zdemontowaniem płyt jeśli dojdzie do awarii urządzeń lub przewodów elektrycznych.

Montaż płyt kartonowo – gipsowych

Montaż płyt kartonowo – gipsowych nie należy do łatwych zajęć. Takie zajęcie wymaga dużo wysiłku oraz czasu. Aby montaż się udał, pamiętajmy o kilku krokach. Po pierwsze zamontujmy profile aluminiowe, które posłużą za rusztowanie całej konstrukcji. Następnie przytnijmy odpowiednio płyty i wyrównajmy brzegi odciętej płyty. Kolejnym krokiem jest pozycjonowanie i montowanie płyt. Tutaj warto użyć podnośnika płyt z hakiem podciągającym oraz podpórki sufitowej. Aby dobrze przykręcić płyty gipsowo – kartonowe do konstrukcji metalowej lub drewnianej użyjmy specjalne wkręty i bity . W sklepie powinni nam doradzić, które będą najlepsze. Na sam koniec wszystko jeszcze wypełnijmy szpary gipsem szpachlowym, a potem wyszlifujmy.

Montaż płyt gipsowych i stelaży

Nie jest łatwo położyć płyty gipsowe. Montaż ich jest w zasadzie uzależniony od stelaży, które powinno montować się w zależności od wielkości i kształtu pomieszczenia. Otóż stelaż stalowy jest jednopoziomowym jednokierunkowym stelażem do pomieszczeń podłużnych. Stelaż krzyżowy będzie najlepszy do pomieszczeń o dużej powierzchni, a stelaż jednopoziomowy krzyżowy jest prosty do wypoziomowania i ma miej punktów zaczepienia w stopie – co jest również ważne jeśli chodzi o niektóre pomieszczenia.

Płyty kartonowo – gipsowe i montaż – błędy w wykonaniu

Ten kto choć raz to robił, przyzna… nie jest łatwo położyć płyty kartonowo – gipsowe. Montaż może wyglądać prosty tylko na obrazku, w rzeczywistości jest to dużo trudniejsze. Dlatego czasami wychodzą błędy w wykonaniu. Owe błędy mogą być różne, czasami ciężko jest zgadnąć dlaczego coś nam nie wyszło. Dlatego pamiętajmy, aby płyty były przesunięte względem siebie. Uważajmy na to aby nie była zerwana membrana oraz zwróćmy uwagę na izolację – aby była porządnie włożona.

Jak montować płyty kartonowo gipsowe

Jak montować płyty kartonowo gipsowe? Jeśli szukacie odpowiedzi, to właśnie ją znaleźliście. Otóż po pierwsze trzeba zmierzyć pomieszczenie i dobrać odpowiednią ilość profili. Następnie przymocować profile przyścienne i wyznaczyć profile główne oraz zamocować na nich wieszaki na kołkach metalowych. Kiedy będziemy mieli gotowy ruszt musimy go wypoziomować, regulując położenie ramion wieszaków. Kolejnym krokiem jest montowanie profili i mocowanie płyt. Płyty mocujemy do profili za pomocą wkrętów. Na sam koniec połączenia płyt sklejamy taśmą spoinową i wypełniamy warstwą masy szpachlowej. Warto również nanieść masę finiszową i wszystko wygładzić. Dopiero potem wyszlifujmy i wyszpachlujmy.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂