Szacunkowe koszty odnawiania ścian w domu

06.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Najczęściej chcąc zmienić wygląd naszego salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego, decydujemy się na zmianę pokrycia ścian. Koszty odnawiania ścian w domu mogą być zróżnicowane, w zależności od tego, czy chcemy je na przykład tylko przemalować, położyć nową tapetę, czy też zamierzamy pokryć je gładzią, a następnie wykonać na przykład fantazyjny tynk strukturalny.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Jak tworzyć kosztorys prac remontowych?

W zależności od stopnia skomplikowania i zasięgu prac remontowych inaczej będzie prezentował się ich kosztorys. W pierwszej kolejności należy zaplanować zakres robót remontowych oraz to, w jakich pomieszczeniach zamierzamy odnowić ściany. Trzeba uwzględnić przy tym ceny pokryć ścian, tynków oraz robocizny.

Rodzaje pokrycia ścian

Najbardziej tradycyjnym i najczęściej wykorzystywanym w praktyce materiałem do pokrycia ścian będzie farba. W sklepach z farbami można wybrać nie tylko pożądany kolor, ale i typ pokrycia. Farby nowej generacji są zmywalne, odporne na negatywny wpływ wilgoci oraz tłuszcze, czy nawet uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli naszym ścianom daleko do doskonałości, można wybrać farby strukturalne, które nie wymagają idealnie płaskiego podłoża. Mogą posłużyć nam do zamaskowania wszelkich nierówności i niedoskonałości tynków.

Natomiast klasyczne farby powinny być nakładane wyłącznie na ściany gładkie, wykończone gładzią lub tynkiem gładkim. Przed malowaniem należy osuszyć ich powierzchnię, oczyścić z brudu, kurzu i tłuszczu. Wtedy będziemy mieli pewność, że farba pokryje równo ścianę i nie odpadnie po kilku miesiącach.

Dla uzyskania większego efektu dekoracyjnego niż w przypadku zwykłych farb zaleca się wykorzystanie tynków dekoracyjnych. Mogą być one nakładane na nierówne, nieotynkowane ściany. Trzeba jednak przed nanoszeniem tynku dekoracyjnego dokładnie oczyścić podłoże, a wszelkie tłuste plamy umyć wodą z detergentem. Należy również zagruntować powierzchnię, jeśli producent tynku ma takie zalecenia. Tynk po nałożeniu schnie przez około 6 godzin.

Remont ścian w domu

W pokojach można także wykończyć ściany przy użyciu tapet – najtańszych papierowych lub droższych winylowych oraz tapet rauhfaza, które przeznaczone są do malowania. Tapety winylowe mają tę zaletę, że są zmywalne – nawet przy szorowaniu nie zejdą ze ścian i po umyciu można im przywrócić dawny wygląd.

Przed tapetowaniem, zwłaszcza w przypadku tapet papierowych, należy wyrównać powierzchnię ścian. Z uwagi na fakt, że takie tapety są dosyć cienkie, wszelkie nierówności będą się na nich odznaczać. Winylowe tapety nie wymagają aż takiego specjalnego przygotowania powierzchni ścian. Niektóre z nich można nakładać nawet na ściany nieotynkowane.

Niezależnie od typu tapety, zawsze ściany trzeba przed tapetowaniem zagruntować – z wykorzystaniem emulsji gruntującej lub rozwodnionego kleju doklejenia tapet. Dzięki temu pokrycie lepiej będzie trzymało się powierzchni ściany.

Koszt odnowienia ścian w domu

W zależności od wybranego pokrycia ścian, inne będą koszty przeprowadzenia takiego remontu. W przypadku malowania ścian trzeba liczyć koszty samego malowania, farby (3 litrowe opakowanie kolorowej farby kosztuje około 65 zł, do tego koszty robocizny (około 10 zł od mkw), gruntowania ścian, oraz wyrównania ścian za pomocą gładzi. Popularna gipsówka kosztuje z robocizną i materiałem około 20 zł za mkw. Za gruntowanie wraz z gruntem zapłacimy około 8 zł za mkw.

Za położenie tradycyjnego tynku płaci się około 40 zł za mkw, za robociznę i materiał, a za naklejenie tapety nawet od 10 zł za mkw przy tapetach winylowych i papierowych, ale do tego doliczyć musimy koszty zakupu kilku rolek tapety – nawet 50 zł od rolki.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂