Sufity podwieszane – jak zrobić
Sufity podwieszane są powierzchnią, która przymocowuje się do stropu w pewnej odległości od niego. Najczęściej owe sufity stosuje się z płyt gipsowych, które opierają się na lekkiej aluminiowej konstrukcji mocowanej do stropu za pomocą wieszaków. Sufity podwieszane są świetnym pomysłem aby ukryć krzywy sufit lub aby go jakoś upiększyć. Coraz częściej tworzone są pomieszczenia gdzie częściowo sufit jest podwieszany, a w nim halogeny. Jest to również duża wygoda jeśli chodzi o przeprowadzenie przewodów – nie widać ich, a są dość łatwo dostępne.
Sufity podwieszane i montaż
Coraz więcej osób wybiera sufity podwieszane. Montaż ich nie jest trudny, jednak wymaga dużej dokładności i czasu. Montaż polega na przymocowaniu do rusztu stalowego płyt. Do wyboru mamy stelaż jednokierunkowy, który stosuje się w pomieszczeniach podłużnych oraz stelaż krzyżowy – najlepszy do dużych pomieszczeń. Do ścian należy przymocować profile przyścienne, na których będą opierać się końce rusztu nośnego. Warto wspomnieć o tym, że rozstaw tych profili zależy od grubości zastosowanej płyty oraz kierunku montażu. Na profilu nośnym mocujemy płyty – przykręcamy je wkrętami samonawieracjącymi. Uwaga – zwróćmy uwagę na to, aby wkręty nie przecięły warstwy kartonu!
Wykończenie sufitu
Kiedy zadbamy o oryginalne ściany, zaczynamy myśleć o suficie. Co tu zrobić aby i on był ciekawy. Otóż wykończenie sufitu może być również niebanalne. Coraz więcej osób zwraca uwagę na oświetlenie sufitu, może być jego ozdobą. Obecnie dość popularne są ostre światła kierowane w dół oraz rozproszenie na boki i w górę. Chodzi o to, że takie światła dają efekt, jakby cała powierzchnia sufitu świeciła. Bardzo ładnie również wygląda skierowanie kilku smug światła na konkretny przedmiot, który chcemy wyeksponować. Oprócz światła możemy zadbać bardziej o sufit – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Możemy go zrobić w kilku poziomach, skosach, podcieniach. Ciekawie wygląda jak ma formowane łuki, a nawet zdobiony jest lustrami. Jeszcze innym rozwianiem może być sufit kasetonowny, który może mieć kształt kwadrata, prostokąta lub koła.
Montaż płyt gipsowych na suficie
Montaż płyt gipsowych na suficie nie jest trudny. W zasadzie płyty można montować bezpośrednio do konstrukcji drewnianego stropu lub na ruszcie z metalowych profili lub drewnianych łat przymocowanych do stropu. Warto również dodać, że płyty nie musza przykrywać całego sufitu, mogą wyznaczać go częściowo np. wokół obwodu pomieszczenia – formując łuki lub skosy. Ten sposób jest coraz bardziej popularny. Jeśli chodzi o stelaż metalowy, to jest on połączony specjalnymi łącznikami na różne sposoby. Profile powinno mocować się w jednej płaszczyźnie równolegle lub prostopadle do siebie. W zależności od tego, z jakiego materiału wykonany jest strop, ruszt mocuje się kołkami rozporowymi (żelbeton) lub wkrętami (drewno). Na sam koniec należy wszystko wyszpachlować masa szpachlową oraz użyć taśmy z włókna szklanego do wzmocnienia połączeń
Wykonanie sufitów podwieszanych
Podwieszanie sufitów charakteryzuje się szybkim montażem fabrycznie przygotowanej konstrukcji. Jeśli będą to robić dwie osoby, praca zakończy się szybko z zamierzonym efektem. Warto wspomnieć o tym, że mamy możliwość pod sufitem ułożenie materiałów izolacyjnych oraz schowanie przewodów elektrycznych. Pamiętajmy również o tym, że owe sufity dają większe bezpieczeństwo pożarowe, a do daje podwyższenie klasy odporności ogniowej. Mamy możliwość zamontowania oświetlenia ora kratek wentylacyjnych. Te wszystkie zalety sufitów podwieszanych przekonuje coraz więcej osób, szczególnie tych mieszkających w starych kamienicach (ukryje krzywy sufit) oraz pracujących w biurowcach (wygodne montowanie klimatyzacji i ukrycie przewodów).
Autor wpisu
Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂