Remont mieszkania – samodzielnie czy z ekipą?

04.01.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

To kluczowe pytanie zadaje sobie większość osób, która właśnie podjęła decyzję o remoncie. Sprawa nie jest prosta, gdyż zarówno samodzielny remont mieszkania, jak i ten z pomocą ekipy, ma swoje wady i zalety. Co więc wybrać? Oto kilka kwestii, które musisz wziąć pod uwagę, podejmując tę decyzję.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Kluczowy aspekt – budżet remontu

Nie ma się co oszukiwać, planując remont musimy wziąć pod uwagę, budżet, którym dysponujemy. Zastanówmy się, ile maksymalnie możemy przeznaczyć na materiały i robociznę. Pamiętajmy, że ostateczne koszty remontu są zazwyczaj wyższe, niż wynosi zakładany budżet. Różnice wynikają ze zmieniających się cen oraz nieprzewidzianych sytuacji i mogą sięgnąć nawet 20%. Usługi remontowe nie są tanie, ale mają kilka przewag nad remontem samodzielnym. Pewne jest, że jeśli zależy nam na czasie i dokładności, powinniśmy zdecydować się na współpracę z ekipą budowlaną.

Remont samodzielny – wady i zalety rozwiązania

Jeśli mamy jakiekolwiek zdolności manualne, odrobinę samozaparcie i krzepy fizycznej, możemy zdecydować się na samodzielne wykonanie remontu. Szczególnie mocno powinniśmy to rozważyć, gdy zakres planowanych prac nie jest duży. Malowanie ścian czy kładzenie tapet zrealizuje każdy z nas.

Zalety remontu bez ekipy

Jednym z kluczowych argumentów przemawiających na korzyść wykonania prac remontowych przez nas, jest oszczędność pieniędzy, które wydalibyśmy na ekipę budowlaną. Jest to bardzo istotna kwestia dla wielu osób. Jeśli więc nasz budżet jest bardzo skromny, spróbujmy prac samodzielnych.

Na pewno zaletą tego rozwiązania jest satysfakcja, która będzie towarzyszyła ukończeniu remontu. Bez względu na to, czy osiągniemy idealny efekt, możemy się chwalić, że sami odnowiliśmy mieszkanie czy dom.

Remont mieszkania – samodzielnie czy z ekipą?

Wady prac samodzielnych

Bardzo istotną kwestią jest czas. Profesjonalne ekipy budowlane są w stanie odnowić nasze wnętrze w kilka dni, a gruntowny remont zakończyć w dwa tygodnie. Nie oszukujmy się, my w tak krótkim czasie na pewno się nie wyrobimy. Wynika to z kilku czynników, m.in. braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Prace, nawet takie jak gruntowanie, nie będą nam szły równie szybko, jak specjalistom od remontów. Drugą sprawą jest czas, jakim dysponujemy. Większość zadań będziemy mogli wykonywać dopiero, gdy wrócimy z pracy oraz w weekendy. Ekipa, która na remontach zarabia, będzie pracowała wtedy, kiedy my wypełniamy swoje obowiązki.

Nie możemy zapominać, że większość z nas nie ma wykształcenia, czy chociażby doświadczenia, budowlanego. To na pewno mocno utrudni wykonanie remontu. W internecie bez problemu znajdziemy poradniki do prawie każdego typu prac, ale wiadomo, że odtwarzanie tych czynności nie wyjdzie nam idealnie. Musimy wziąć to pod uwagę, podejmując decyzję o tym, w jaki sposób realizować remont.

Ryzykiem na pewno będzie wykonywanie samodzielnie prac trudniejszych, typu kafelkowanie, układanie podłóg, wymiana rur. W teorii jest możliwe, by samemu te prace zrealizować. W praktyce jednak może się okazać, że będzie je trzeba później powtarzać lub poprawiać.

Remont z ekipą – za i przeciw

Do zalet tego rozwiązania należy na pewno pewność, że remont przebiegnie zgodnie z planem. Fachowcy bez problemu uporają się z każdym typem prac, które są niezbędne podczas odnawiana domu. Do tego zrobią to dość szybko i dokładnie. Poprawki raczej nie będą potrzebne. Nie musimy się więc bać, że płytki będą zamontowane krzywo, a drzwi się nie domkną przez źle zamocowaną framugę.

Kolejnymi zaletami skorzystania z pomocy budowlańców jest fachowe doradztwo. Dobra ekipa udzieli wskazówek, jakie materiały kupić i które rozwiązania będą najlepsze do wnętrza i naszych potrzeb. Remontując samodzielnie, zapewne nie raz, zwrócimy materiały budowlane, ze względu na złe ich dobranie.

Nie do przecenienia będzie również oszczędność czasu. Jeśli tylko mamy zaufaną ekipę remontową, zmiany we wnętrzu będą odbywać się bez naszych wielkich ingerencji. Oczywiście nie zawsze jest tak, że nie musimy kontrolować budowlańców. To właśnie największa potencjalna wada remontu z ekipą. Może się zdarzyć, że trafimy na oszustów, których będziemy musieli pilnować na każdym kroku.

Wadą może być też konieczność odczekania kilku miesięcy na wolny termin u remontowców. Dobre ekipy zawsze mają zapełnione grafiki na wiele tygodni do przodu. Jeśli potrzebujemy wykonać remont w szybkim czasie, możemy nie znaleźć nikogo godnego zaufania. Wtedy pozostanie nam remont samodzielny.

Remont samodzielny czy z ekipą – co wybrać?

Jak widzimy, każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. To, na co się zdecydujemy powinno zależeć od naszych preferencji i możliwości. Zawsze jednak warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂