Jakie płytki do małej łazienki bez okna sprawdzą się najlepiej?

02.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Mała i ciemna łazienka to coś, z czym boryka się większość mieszkańców polskich bloków. Nie jest łatwo ją urządzić i rozplanować tak, by zmieścić w niej wszystkie niezbędne urządzenia i przedmioty. Kolejną trudnością jest dobre oświetlenie tego wnętrza. By ułatwić sobie to zadanie, warto zadbać o poszczególne elementy jej wyposażenia już na etapie projektowania. Okazuje się bowiem, że wiele dla optycznego wyglądu łazienki bez okna możemy zdziałać odpowiednimi płytkami. Jakie wybrać? O tym przeczytasz w naszym artykule, zapraszamy do lektury.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Jakiego koloru płytki do małej łazienki bez okna wybrać?

Jedną z podstawowych kwestii, jakie musimy rozważyć przed wyborem płytek do małej i ciemnej łazienki, jest kolor płytek, jaki wybierzemy. Podczas układania płytek warto wziąć pod uwagę, że niektóre barwy mają właściwości optycznego powiększania wnętrza. Z pewnością kolorami fliz do niewielkiej łazienki, które powinniśmy wybierać, są:

  • biel,
  • beż,
  • krem,
  • delikatne szarości,
  • pastelowe odcienie zimnych kolorów (zieleń, błękit, jasny fiolet).

Barwy te optycznie powiększają wnętrze, ponieważ światło odbija się od nich i rozjaśnia łazienkę. Z pewnością więc sprawdzą się w pomieszczeniu bez okna. Niestety w tym przypadku ciemne kolory będą powodowały optyczne pomniejszenie wnętrza i sprawią, że będzie nas ono jeszcze bardziej przytłaczać.

Małe czy duże płytki do ciemnej łazienki – co będzie lepsze?

Planując remont mieszkania czy domu, zwracamy dużą uwagę na funkcjonalne zaplanowanie łazienki. Wiemy już, że musimy postawić na płytki w jasnych odcieniach. Jak jednak ich wielkość wpływa na optyczny rozmiar pomieszczenia? Czy ma to znaczenie?

Okazuje się, że jak najbardziej tak. Specjaliści polecają do małych łazienek bez okien płytki duże. Zaskoczeni? Mitem jest, że nie nadają się one do niewielkich pomieszczeń. Płytki i kafelki o dużej powierzchni, dodatkowo te o regulowanych brzegach (rektyfikowane), gdy położymy (na zagruntowanych powierzchniach) bezfugowo (lub z cienką fugą), dadzą nam efekt jednolitej płaszczyzny. Sprawi to, że nasza łazienka będzie wydawała się większa. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, gdy sięgniemy po płytki z połyskiem, ponieważ rozświetlą przestrzeń.

W tym przypadku zastosowania całkiem małych płytek łazienkowych, które dodatkowo będą poprzecinane grubymi fugami, sprawi, że łazienka będzie się wydawała mniejsza, niż jest w rzeczywistości.

Przeczytaj o tanich alternatywach dla płytek w łazience na naszym blogu.

Dekory – czy warto je wykorzystać w małej łazience bez okna?

Dekory, czyli niewielkie płytki z ozdobami, z powodzeniem można stosować w małych łazienkach bez okna. Należy jednak uważać z ich ilością. Musimy pamiętać, że dekory ułożone w odpowiedni sposób, mogą wydłużyć czy optycznie poszerzyć łazienkę. Jedyne, czego powinniśmy unikać, to układanie dekorów po skosie. Polecamy również dekory błyszczące, które rozjaśnią nasze małe wnętrze.

płytki do ciemnej łazienki

Mała łazienka bez okna cała w płytkach? Czy to dobre rozwiązanie?

Kolejną ważną kwestią w układaniu płytek w niewielkiej i ciemnej łazience jest to, do jakiej wysokości to zrobimy. Kafelki wyłożone na całej ścianie, aż do sufitu, nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ skutecznie zmniejszają przestrzeń. Z tego względu zalecamy układanie fliz wyłącznie do 2/3 wysokości ściany lub nawet do połowy. Pozostałą część ściany i sufit warto pomalować farbą w tym samym odcieniu, co wizualnie podwyższy pomieszczenie oraz da nam poczucie przestronności.

Gra światła – jak optycznie powiększyć małą, ciemną łazienkę?

W małych łazienkach bez okna bardzo ważne jest, by wykorzystać wszystkie możliwe narzędzia to zapewnienia w pełni funkcjonalnego pomieszczenia. Dlatego tak istotne jest skorzystanie z mocy, jaką daje nam gra świateł. Co możemy zrobić?

Płytki z połyskiem

Na pewno warto sięgnąć po płytki z połyskiem, które będą doskonale odbijały światło. Dzięki temu we wnętrzu będzie jaśniej, a co za tym idzie, optycznie się ono powiększy. Warto wykorzystać właściwości błyszczących powierzchni i zastosować je w naszej małej łazience bez okna.

Lustra

Lustra, płytki lustrzane czy szafki lustrzane – niezależnie od formy zwierciadła – muszą pojawić się w naszej małej łazience. Mogą zdziałać naprawdę wiele, zwłaszcza wtedy, gdy zostaną wbudowane w płytki. Zyskamy dziękie temu jednolitą powierzchnię z kafelkami, która będzie optycznie powiększać nasze wnętrze. Kolejnym trikiem, który wart jest wykorzystania w małej, ciemnej łazience, to powieszenie luster na przeciwległych ścianach. Sprawi to, że światło będzie się odbijać pomiędzy nimi, a pomieszczenie będzie jeszcze jaśniejsze. To naprawdę działa, dlatego im więcej luster w ciemnej łazience zawiesimy, tym lepszy efekt uzyskamy. Jeśli połączymy zwierciadła z jasnymi i błyszczącymi płytkami, zyskamy wnętrze pełne światła.

Odpowiednie oświetlenie

Nie zapominajmy, że w ciemnej łazience, niezależnie od naszych działań związanych z wyborem płytek, musimy zadbać o dobre oświetlenie. Bez tego nawet najjaśniejsze flizy i lustra nie dadzą odpowiedniego efektu.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂