Tanie alternatywy dla płytek w łazience. 4 pomysły dla oszczędnych

05.01.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Łazienka jest jednym z pomieszczeń najbardziej związanych z naszą intymnością. Jest też przestrzenią, która może wyrażać nasz smak i gust. Do jej wykończenia możemy użyć różnych materiałów. Od dawna już nie jesteśmy skazani wyłącznie na płytki w łazience. Mamy cały wachlarz alternatywnych rozwiązań, ale które będzie dla nas najlepsze? Podajemy 5 pomysłów na efektowne i niedrogie wykończenie łazienki.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Pomysł 1: wszystko lśni. Czy warto wybrać szkło do łazienki?

Ten element wykończenia nada twojej łazience elegancji i współczesnego wyglądu. Podobnie jak płytki dobrze ochroni powierzchnię ścian przed wilgocią, do tego jest wytrzymały i bezpieczny. A jednocześnie może spełnić dodatkowe funkcje, takie jak optyczne powiększenie małej łazienki. W zależności od potrzeby i naszych preferencji możemy wybrać szkło matowe lub przezroczyste.

Szklane panele są też łatwiejsze w utrzymaniu od tradycyjnych płytek, ponieważ nie posiadają fug, które mogą mieć tendencję do gromadzenia zanieczyszczeń.

W miejscach szczególnie narażonych na kontakt z wodą, jak np. przy umywalce, we wnętrzu kabiny prysznicowej czy nad wanną, warto zainwestować w szkło lacobel, które pokryte jest dodatkową ochronną warstwą lakieru. Do tego możliwy jest na nim nadruk wybranej grafiki, co dodatkowo urozmaici nasze wnętrze.

Pomysł 2: jak sprawdzi się tapeta w łazience?

Tapetowanie to bardzo szybki i prosty sposób na odnowienie tego wnętrza. Jest co prawda mniej wytrzymała niż glazura czy kamień, niemniej nieporównywalnie tańsza i łatwiejsza do wymiany, a liczba dostępnych wzorów i kolorów zaspokoi estetyczne potrzeby nawet największych maruderów. Tapeta może optycznie powiększyć naszą łazienkę, a ciekawy wzór, np. egzotycznej zatoki lub morskich stworzeń, przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Przy wyborze tapety do łazienki należy pamiętać, by stawiać na wyroby z PCV lub z włókna szklanego, ponieważ są one dostosowane do pomieszczeń, gdzie panuje duża wilgotność i występują częste zmiany temperatury. Tapetę narażoną na częstszy kontakt z wodą możemy dodatkowo wzmocnić przy użyciu laminatów, tak aby służyła nam jak najdłużej.

Pomysł 3: malowanie ścian w łazience – czy warto?

Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów wykończenia łazienki jest także malowanie ścianPrzy odpowiednim przygotowaniu ściany do malowania i użyciu odpowiedniego rodzaju farby lateksowej lub lateksowo-akrylowej zyskamy pewność, że odpowiednio zabezpieczymy jej powierzchnię przed wilgocią i zabrudzeniami i jednocześnie odświeżymy jej wygląd.

Tradycyjnie łazienka kojarzy się z bielą, odcieniami turkusu i zieleni, ale wcale nie musi tak być! Swojej łazience możesz nadać pazur, wybierając nietypowy, wyrazisty kolor, np. bordo, fuksję czy fiolet.

Wyposażenie takiej łazienki możesz skomponować na zasadzie kontrastu. Trzeba jednak pamiętać, że takie ciemne, mocne, wyraziste kolory najlepiej będą prezentowały się w większych, przestronnych łazienkach. Pomieszczenia małe i ciasne lepiej otworzą barwy jasne, pastelowe lub białe, ale i tu można zaszaleć, wybierając np. ochrę, żółcień, limonkę lub róż.

kolory farby do łazienki

Wszystko zależy od naszej fantazji i odwagi – jeśli jednak brakuje nam tej ostatniej, śmiało możemy zdecydować się na wprowadzenie np. tylko pasków w wybranym kolorze albo pomalowanie tylko jednej ściany. Kolor tak czy inaczej ożywi naszą łazienkę.

Pomysł 4: a może jednak płytki w łazience?

Jeśli chcemy pozostać przy tradycyjnej, sprawdzonej metodzie wykończenia naszej łazienki, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie w takim sposób zaaranżować pokój kąpielowy. To rozwiązanie także może być nietypowe i oryginalne. Wystarczy, że postawimy na nietypowy kształt płytek – zamiast tradycyjnych kafli możemy zdecydować się na:

  • mozaikę
  • płytki w kształcie cegiełek
  • rybie łuski
  • arabeski
  • płytki heksagonalne (w kształcie plastrów miodu)

rybie łuski w łazience

Możliwości jest naprawdę wiele, wszystko zależy od naszej pomysłowości i chęci. Jeśli nie chcemy skakać na głęboką wodę, możemy zdecydować się na wyłożenie oryginalnym wzorem glazury tylko jednej ze ścian lub wyłącznie wnętrza kabiny prysznicowej, resztę pomieszczenia aranżując przy użyciu tradycyjnej glazury. Czasem wystarczy naprawdę niewiele, by zupełnie zmienić wystrój znanego wnętrza.

Odnowienie łazienki wcale nie musi być procesem czasochłonnym i drogim. Nie musi się także ograniczać do zwykłego układania kafelków. Rynek oferuje wiele alternatywnych dla tradycyjnych płytek rozwiązań, z których zdecydowanie można i warto korzystać.

Przy użyciu opisanych powyżej środków zaoszczędzimy pieniądze, a jednocześnie zyskamy zupełnie nowe, osobiste wnętrze, które idealnie będzie spełniać nasze potrzeby. A to jest przecież najważniejsze.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂