Różne miejsca do kafelkowania

02.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Tak naprawdę wykafelkować można wszystko…wystarczy mieć wizję i ją zrealizować. Najbardziej popularne miejsca gdzie wykorzystano kafelki to łazienka, kuchnia, schody oraz taras. Jednak coraz częściej kafelki zobaczymy również w piwnicy, a nawet w salonie. Jeśli kafelki są dobrze dobrane do całości to pomieszczenie może wzbudzić zachwyt.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Schody w kafelkach

Schody to poważny temat…jeśli są w domu muszą być dopasowane do całego wnętrza. Nie mogą szpecić, muszą być oryginalne i ładne. Niektórzy wybierają schody drewniane, która wnoszą do pomieszczenia wiele ciepła i idealnie komponują się do całości pomieszczenia. Są i tacy który wolą schody metalowe, są mocne i nowoczesne, jednak nie zawsze pasują do domu. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są schody w kafelkach. Kafelkowanie schodów jest dość proste i każdy może sam to zrobić. Takie schody są wygodne do sprzątanie i o ile są dobrze zrobione wytrzymują wiele lat.

Ceny kafelkowanie

Jeśli zdziwi nas to, iż wielkość kafelek podczas ich kładzenia ma wpływ na cenę – to warto to wyjaśnić. Otóż zrozumiałe jest, że jeśli kładziemy małe kafelki to jest to trudniejsze zadanie. Im większa płytka tym trudniej złapać odpowiedni poziom, im mniejsza płytka tym więcej przyklejania. Takie właśnie jest kafelkowanie. Ceny są różne, wszystko zależy ode firmy. Warto przed zdecydowaniem się na konkretną firmę, poznać cennik różnych firm i wybrać tą najodpowiedniejszą dla nas.

Kafelkowanie balkonu

Jeśli zdecydowaliśmy się na kafelkowanie balkonu to musimy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, podłoże powinno być równe, jeśli będzie konieczność należ je skuć, aż do równego gruntu. Po drugie, pamiętajmy aby kafelki były mrozoodporne i podłogowe. Zwróćmy uwagę aby nie były śliskie, gdzie łatwo można upaść. Jeśli chodzi o fugi, to są one również mrozoodporne i elastyczne. Pamiętajmy, że na wykończenia kafli powinniśmy dać plastikowe listwy lub je zeszlifować.

Kafelki na taras

Jeśli chcemy aby taras wykończony kafelkami służył nam przez długie lata, to musimy wiedzieć jak kafelki położyć oraz jak o nie dbać. Po pierwsze, przed położeniem kafelek musimy zadbać o podłoże. Musimy usunąć wszystkie luźne fragmenty, tak aby podłoże było gładkie. Pamiętajmy, że płytki układna na zewnątrz powinny być mrozoodporne, w innym wypadku popękają nam bardzo szybko. Jeśli chodzi o klej i zaprawy również powinny być mrozoodporne, a również wodoodporne. Warstwa kleju nie może być za gruba, najlepiej do 5 mm. Warstwę kleju powinno nakładać się metodą podwójnego smarowania ( czyli na podłoże i na spodnią część powierzchni płytki), za pomocą pacy zębatej. Na sam koniec pamiętajmy również o tym, aby zrobić odpowiednią szeroką spoinę i zostawić dylatację. Kafelkowanie tarasu nie jest trudne, wystarczy wiedzieć co jest ważne i nie zapomnieć o tym.

Układanie mozaiki

Układanie mozaiki ma swoje zalety. Całość wygląda ładnie i oryginalnie. Jednak aby tak było warto wiedzieć, ze jednym z ważniejszych kroków podczas układania mozaiki jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi ono być bardzo gładkie, ponieważ drobne elementy mozaiki wymagają małej ilości kleju, w innym wypadku zapadały by się. Klej do układania mozaiki powinien mieć jak najdrobniejsze kruszywo. Jeśli jakiś elementy musimy jeszcze przeciąć, zróbmy to za pomocą szlifierki kątowej. Jeśli chodzi o fugę, to pamiętajmy, że jej szerokość powinna być wszędzie taka sama.

Kafelkowanie kuchni

Kafelkowanie kuchni to powszechnie stosowane i bardzo popularne rozwiązanie. Znacznie ułatwia utrzymanie czystości w miejscu, gdzie codziennie przygotowujemy posiłki. Wybór odpornej na uszkodzenia glazury dodatkowo zabezpieczy ściany przed działanie wilgoci w sąsiedztwie zlewu czy wysokiej temperatury w pobliżu kuchenki. Płytki w kuchni układa się zarówno na podłodze, jak i na ścianie – szczególnie nad blatem roboczym.

Kafelkowanie płytek to czynność wymagająca wcześniejszego przygotowania i zastosowania odpowiednich materiałów. Zastanowić należy się szczególnie nad rodzajem glazury – w pomieszczeniu, gdzie gotujemy, sprawdzi się ta szkliwiona. Ważna jest nie tylko funkcjonalność, ale również estetyka – płytki układane w kuchni mogą mieć różne wzory, kolory i faktury.

Samo kafelkowanie poprzedza przygotowanie podłoża tak, by było odtłuszczone i równe. Następnie należy zagruntować je emulsją gruntującą. Płytki mocujemy do ściany, używając wcześniej rozrobionej zaprawy klejącej. Robimy to od dołu do góry, co jakiś czas kontrolujemy naszą pracę za pomocą poziomicy. Nie ma stałej reguły co do tego, czy najpierw układamy płytki na podłodze, czy na ścianie. W końcowym etapie szczeliny w glazurze wypełniamy fugą.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂