Malowanie mieszkania po wynajmie – jak szybko i efektownie odnowić ściany po poprzednich lokatorach?

02.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Wynajmowanie mieszkania może przynieść nam wiele korzyści, jednak ma również swoje wady, a największą z nich jest konieczność odnawiania lokum pomiędzy kolejnymi lokatorami. Czasami doprowadzenie mieszkania do porządku wymaga czasu i skorzystania z pomocy ekipy remontowej, a innym razem wystarczy szybkie odmalowanie ścian i zadbanie o czystość otoczenia. W poniższym poradniku podpowiemy, jak szybko i sprawnie poradzić sobie z odnawianiem ścian po wynajmie mieszkania. Zapraszamy do czytania!

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Odnowienie ścian po wynajmie sprawi, że mieszkanie zyska na atrakcyjności

Jeśli zdarzyło nam się kiedykolwiek szukać mieszkania do wynajęcia, to na pewno zwracaliśmy uwagę na czystość. Ponadto duży wpływ na odbiór mieszkania mają ściany. Odmalowane i zadbane kojarzą się ze świeżością, poza tym nie bez powodu profesjonalni home stagerzy doradzają, aby szczególną uwagę zwrócić na ich ogólny stan i kolor.

Od czego zacząć malowanie mieszkania po wynajmie?

Zanim zaczniemy malować ściany, podejmijmy kilka ważnych kroków. Przede wszystkim sprawdźmy ogólny stan naszych ścian. Niektórym mieszkaniom nie wystarczy malowanie. Trzeba będzie zainwestować w suche tynki oraz gruntowanie i dopiero po tych krokach wybierzemy właściwe kolory farb.

Jeśli nie znamy się na pracach remontowych, to zlećmy pracę wykwalifikowanym specjalistom, którzy szybko i w dobrej cenie odnowią ściany w mieszkaniu. Ponadto będziemy mogli omówić z nimi inne drobne prace remontowy, bo być może znajdziemy w międzyczasie inne rzeczy, które również wymagają naprawy.

Wybór farby do pomalowania mieszkania na wynajem

Jeśli dokładnie sprawdziliśmy stan ścian, to możemy przejść do najprzyjemniejszej części remontu mieszkania, czyli wyboru farby. Pamiętajmy, żeby jej kolor wybierać na podstawie panujących trendów, a nie własnych upodobań. Im mniej spersonalizowane mieszkanie, tym większa szansa, że zostanie wynajęte.

Najbezpieczniejszymi kolorami są: biel, krem i błękit. Unikajmy intensywnych odcieni, które przytłoczą przestrzeń. Warto wiedzieć, że neutralne barwy są tak lubiane, ponieważ łatwo zaaranżować z nimi przestrzeń i dobrać dodatki, które pozwolą lokatorowi poczuć się „jak w domu”.malowanie mieszkania po poprzednich lokatorach

Sprawdź, czy masz odpowiednie narzędzia do malowania mieszkania po wynajmie

Farba wybrana, jednak nie mamy czym malować? Żaden problem, wystarczy jedna wyprawa do sklepu budowlanego i za jednym zamachem kupimy wszystko, czego potrzebujemy. Podczas remontu domu przydadzą się:

  • wałek malarski;
  • małe pędzelki;
  • taśma papierowa;
  • wiaderko;
  • kilka ścierek.

Nawet szybkie odmalowanie pomieszczeń wymaga użycia właściwych akcesoriów. Taśma malarska przyda się do odznaczenia przerwy pomiędzy ścianą i sufitem, a także zabezpieczenia listew i podłogi. Wałek ułatwi malowanie i przyspieszy pracę, a małe pędzelki przydadzą się w miejscach, gdzie potrzebna będzie precyzja, na przykład wokół grzejnika lub kontaktu. Wiaderko i ścierki z kolei mogą przydać się do posprzątania po wszystkim, a także szybkiego wytarcia śladów po farbie.

Ile razy malować ściany przed wynajęciem mieszkania?

Podczas szybkich prac remontowych na pewno nie raz będą nas kusić drobne zaniedbania. Pamiętajmy jednak, że nakład pracy zwróci się w postaci zadowolonego lokatora, który być może pozostanie w mieszkaniu nawet kilka lat. Liczne niedociągnięcia mogą poskutkować krótszym wynajmem, gdyż lokator poczuje się „naciągnięty”. Nikt przecież nie lubi, kiedy po kilku tygodniach tynk zaczyna odpadać, a farba schodzi płatami ze ściany.

Zdaniem eksperta

Ściany najlepiej malować dwa razy. Dzięki temu nie ryzykujemy, że stary kolor będzie przebijał, a sama farba dłużej zachowa swoje właściwości. Pamiętajmy, że gruntowanie ścian przed malowaniem, czy użycie podkładu, również wydłuży żywotność farby – specjalista z MajsterDamian.pl

Nie wiesz, od czego zacząć malowanie? Przeczytaj nasz poradnik:Jak przygotować ściany do malowania?

Szybki sposób na odmalowanie mieszkania po lokatorach

Malowanie, nawet jednorazowe, jest czasochłonnym zajęciem. O wiele szybszym rozwiązaniem jest odnowienie ścian za pomocą agregatu. Malowanie natryskowe trwa krótko, jednak jego wadą jest konieczność posiadania drogiego urządzenia. Na szczęście wiele ekip remontowych posiada agregaty do malowania natryskowego. Wystarczy wynająć ekipę na 1 dzień, a mieszkanie zostanie błyskawicznie odświeżone.

Co jeszcze warto zrobić, aby szybko znaleźć kolejnych najemców?

Mieszkanie wyda się dużo bardziej komfortowe, jeśli podkreślimy funkcjonalność pomieszczeń. Pamiętajmy, że nie trzeba kupować drogiego wyposażenia, wystarczy kilka drobiazgów, które świetnie dopełnią przestrzeń. Zwróćmy uwagę na:

  • oświetlenie – sznur z lampkami led nad łóżkiem lub lampka na biurku na pewno spodoba się studentom i tym, którzy dopiero rozpoczynają samodzielne życie;
  • kwiaty i obrazy – ożywią wnętrze i dodadzą mu uroku. Warto postawić na neutralne plakaty filmowe i rośliny łatwe w pielęgnacji;
  • koce i poduszki – ciepły koc i miła w dotyku poduszka zdecydowanie zachęcają do spędzania czasu na kanapie. Potencjalny lokator poczuje się zadbany, kiedy zauważy takie szczegóły;
  • dodatki do łazienki i kuchni – każdy korzysta z chlebaka, kubka na szczoteczki do zębów i kosza na pranie. Dla nas to mały wydatek jednak szukający nowego lokum mogą poczuć się znacznie odciążeni.

Zapytaj o zdanie fachowców w kwestii odnawiania mieszkania po wynajmie

Jeśli nie jesteśmy pewni, co warto odnowić w mieszkaniu, to najlepiej zaufać w tej kwestii fachowcom. Wprawione oko szybko dostrzeże usterki i niedociągnięcia, a doświadczona ekipa sprawnie upora się z ich naprawą.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂