Montaż płyt gipsowych i ich zalety
Montaż płyt gipsowych nie jest łatwy, wymaga on dużego wysiłku oraz wiele czasu. Taki montaż ma wiele zalet, jak np. to że jest to najszybszy sposób na proste i gładkie ściany lub sufit. Ogromną zaletą jest również to, ze mamy możliwość dowolnego kształtowania ścianek za pomocą profili aluminiowych. Pamiętajmy, że dzięki płytom gipsowym możemy ukryć instalacje elektryczne, wodociągowe itd., a jeśli zależy nam na ciszy w mieszkaniu dodatkowo możemy płyty wytłumić lub nawet ocieplić wełną mineralną.
Jak kłaść płyty gipsowe
Jak kłaść płyty gipsowe? – to pytanie zadaje wielu z nas. Aby wszystko szło sprawnie warto poznać podstawowe kroki podczas kładzenia płyt gipsowych. Pierwszym krokiem jest zamontowanie profili aluminiowych, które będą służyć za ruszt całej konstrukcji. Kolejny krok dotyczy cięcia płyt – zróbmy to za pomocą noża, a potem delikatni wszystko przełammy. Ważne jest aby wyrównać wszystkie brzegi odciętej płyty, najlepiej za pomocą stryka do krawędzi płyt. Następny krok dotyczy pozycjonowania i montowania płyt. Jeśli robimy to w pojedynkę, warto użyć podnośnika płyt z hakiem podciągającym oraz podpórka sufitowego. Przydatne będą również klamerki i krzyżaki, które ułatwią mocowanie płyty o konstrukcji stropu. Pamiętajmy, że w celu przytwierdzania płyt gipsowych do konstrukcji metalowej lub drewnianej używa się specjalnych wkrętów i bitów – zwróćmy uwagę przy tym, aby nie wkręcać daleko wkrętaków – mogą przerwać papier lub przełamać płytę. Na sam koniec naszej pracy wzmocnijmy połączenia płyt taśmą i wypełnijmy je gipsem szpachlowym, a dopiero potem wyszlifujmy.
Płyty gipsowo-kartonowe i montaż
Mnóstwo osób decyduje się na płyty gipsowo – kartonowe. Montaż ich nie jest czasochłonny ale wymaga siły. Warto również dodać, że są to tzw. suche tynki i można jest montować o każdej porze roku, jak nam się podoba. Owe płyty można zamontować na kleju, na ruszcie aluminiowym i krokwiach drewnianych. Jeśli chodzi o sufit, to tutaj stosuje się aluminiowe konstruuje poziomowe, a w ścianach musimy zamontować konstrukcje słupkową lub wszystko kleić. Zazwyczaj jest tak, ze w nowych mieszkaniach gdzie ściany są równe, płyty przyklejane są na klej lub wystarczy sam szpachel i malowanie, a sufity są zakończone regipsami.
Ścianki działowe z płyt gk
Ścianki działowe z płyt gk pozwalają na szybkie i estetyczne kształtowanie powierzchni w pomieszczeniu, nie zajmuje to wiele czasu, a budynek pomieszczeni się zmienia. Ściany działowe zazwyczaj pełnią funkcję rozdzielania pomieszczenia lub są w jakiś sposób ozdobą. Warto dodać, że są barierą ogniochronną oraz izolacją akustyczną i termiczną. Owa ścianka złożona jest z ruszty wykonanego z profili cienkościennych z blachy ocynkowanej grubości nominalnej 0,6 mm, obłożna jest obustronnie warstwami z płyt gk. Jeśli chodzi o ruszt, to składa się on z ułożonych profili, które mocowane są do stropu i podłogi kołkami rozporowymi szybkiego montażu. Między tymi profilami wstawia się pionowe drugie profile w maksymalnej rozstawie.
Montaż regipsów w pojedynkę
Montaż regipsów radzimy wykonać w dwie osoby. Jednak jeśli jesteśmy skazany tylko na siebie, to nie załamujmy się. Obecnie w sklepach mamy możliwość kupienia podnośnika z hakiem podciągającym, który pomoże w zamontowaniu regipsu na suficie. Warto również zaopatrzyć się w podpórkę sufitową, która oszczędzi nam bólu ramion podczas dźwigania regipsów. Montowanie regipsów w pojedyne nie jest niemożliwe, jednak jest trudniejsze.
Autor wpisu
Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂