Płyty gipsowo – kartonowe

03.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Coraz więcej osób wybiera płyty kartonowo-gipsowe, pozwalają one na szybkie wyrównanie ścian oraz świeży wygląda pomieszczenia. Owe płyty składają się z gipsu i dwóch powłok papieru. Zazwyczaj są różnej grubości oraz wytrzymałości na wilgoć – my decydujemy jakie chcemy.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Montaż płyt gipsowych i ich zalety

Montaż płyt gipsowych nie jest łatwy, wymaga on dużego wysiłku oraz wiele czasu. Taki montaż ma wiele zalet, jak np. to że jest to najszybszy sposób na proste i gładkie ściany lub sufit. Ogromną zaletą jest również to, ze mamy możliwość dowolnego kształtowania ścianek za pomocą profili aluminiowych. Pamiętajmy, że dzięki płytom gipsowym możemy ukryć instalacje elektryczne, wodociągowe itd., a jeśli zależy nam na ciszy w mieszkaniu dodatkowo możemy płyty wytłumić lub nawet ocieplić wełną mineralną.

Jak kłaść płyty gipsowe

Jak kłaść płyty gipsowe? – to pytanie zadaje wielu z nas. Aby wszystko szło sprawnie warto poznać podstawowe kroki podczas kładzenia płyt gipsowych. Pierwszym krokiem jest zamontowanie profili aluminiowych, które będą służyć za ruszt całej konstrukcji. Kolejny krok dotyczy cięcia płyt – zróbmy to za pomocą noża, a potem delikatni wszystko przełammy. Ważne jest aby wyrównać wszystkie brzegi odciętej płyty, najlepiej za pomocą stryka do krawędzi płyt. Następny krok dotyczy pozycjonowania i montowania płyt. Jeśli robimy to w pojedynkę, warto użyć podnośnika płyt z hakiem podciągającym oraz podpórka sufitowego. Przydatne będą również klamerki i krzyżaki, które ułatwią mocowanie płyty o konstrukcji stropu. Pamiętajmy, że w celu przytwierdzania płyt gipsowych do konstrukcji metalowej lub drewnianej używa się specjalnych wkrętów i bitów – zwróćmy uwagę przy tym, aby nie wkręcać daleko wkrętaków – mogą przerwać papier lub przełamać płytę. Na sam koniec naszej pracy wzmocnijmy połączenia płyt taśmą i wypełnijmy je gipsem szpachlowym, a dopiero potem wyszlifujmy.

Płyty gipsowo-kartonowe i montaż

Mnóstwo osób decyduje się na płyty gipsowo – kartonowe. Montaż ich nie jest czasochłonny ale wymaga siły. Warto również dodać, że są to tzw. suche tynki i można jest montować o każdej porze roku, jak nam się podoba. Owe płyty można zamontować na kleju, na ruszcie aluminiowym i krokwiach drewnianych. Jeśli chodzi o sufit, to tutaj stosuje się aluminiowe konstruuje poziomowe, a w ścianach musimy zamontować konstrukcje słupkową lub wszystko kleić. Zazwyczaj jest tak, ze w nowych mieszkaniach gdzie ściany są równe, płyty przyklejane są na klej lub wystarczy sam szpachel i malowanie, a sufity są zakończone regipsami.

Ścianki działowe z płyt gk

Ścianki działowe z płyt gk pozwalają na szybkie i estetyczne kształtowanie powierzchni w pomieszczeniu, nie zajmuje to wiele czasu, a budynek pomieszczeni się zmienia. Ściany działowe zazwyczaj pełnią funkcję rozdzielania pomieszczenia lub są w jakiś sposób ozdobą. Warto dodać, że są barierą ogniochronną oraz izolacją akustyczną i termiczną. Owa ścianka złożona jest z ruszty wykonanego z profili cienkościennych z blachy ocynkowanej grubości nominalnej 0,6 mm, obłożna jest obustronnie warstwami z płyt gk. Jeśli chodzi o ruszt, to składa się on z ułożonych profili, które mocowane są do stropu i podłogi kołkami rozporowymi szybkiego montażu. Między tymi profilami wstawia się pionowe drugie profile w maksymalnej rozstawie.

Montaż regipsów w pojedynkę

Montaż regipsów radzimy wykonać w dwie osoby. Jednak jeśli jesteśmy skazany tylko na siebie, to nie załamujmy się. Obecnie w sklepach mamy możliwość kupienia podnośnika z hakiem podciągającym, który pomoże w zamontowaniu regipsu na suficie. Warto również zaopatrzyć się w podpórkę sufitową, która oszczędzi nam bólu ramion podczas dźwigania regipsów. Montowanie regipsów w pojedyne nie jest niemożliwe, jednak jest trudniejsze.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂