Jak wygłuszyć mieszkanie? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

06.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Hałasy sąsiedzkie najbardziej dają się we znaki w bloku, gdzie z każdej strony dochodzą do nas odgłosy wykonywania codziennych czynności. Same betonowe ściany nie poprawą akustyki, jednak istnieją proste metody, które pozwolą nam cieszyć się ciszą i spokojem bez nadmiernych wydatków i dużych przeróbek. O kilku z nich opowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Jak wyciszyć ścianę od sąsiada?

Mieszkanie w mieście ma wiele zalet. Szybciej dojeżdżamy do pracy, nie musimy martwić się o ogrzewanie czy remont instalacji w całym budynku, płacimy niższe rachunki, a także mamy mniej do sprzątania. Jednak ceną za te udogodnienia jest bliskość sąsiadów, która czasami potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Szczególnie jeśli są domatorami i wszystkie aktywności wykonują u siebie, co dobrze słychać przez cienkie ściany.

Całkowite wygłuszenie mieszkania jest dużą inwestycją, jednak istnieją metody, dzięki którym znacznie zmniejszymy hałas zza ściany. Wystarczy znaleźć kilka dni na mały remont, a szybka przemiana otoczenia przyniesie nam ulgę i pozwoli odciąć się od sąsiedzkich rozmów, szczekania psów i jeżdżących za oknem samochodów.

Co rozumiemy przez wyciszenie lub wygłuszenie mieszkania?

Zmniejszenie hałasu w mieszkaniu można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Co ciekawe, na wyciszenie składa się kilka czynników, a najważniejsze z nich to wytłumienie i wygłuszenie.

Pierwsze określenie, czyli wytłumienie, oznacza izolację akustyczną, która polega na stworzeniu bariery dla fal akustycznych. Zrobimy to przez umeblowanie wnętrza, wyłożenie podłogi dywanami, zawieszenie firanek czy ustawianie akcesoriów, które osłabią przenoszenie się dźwięków.

Wygłuszenie to z kolei odizolowanie się od dźwięków, które dobiegają do naszego mieszkania. Zrobimy to poprzez wyremontowanie ściany z zastosowaniem specjalnych materiałów wygłuszających. Wygłuszanie dobrze jest pozostawić ekipie remontowej, która szybko i zgodnie ze sztuką przeprowadzi konieczne poprawki.

wyciszenie mieszkania remont

Jak wyciszyć mieszkanie?

Wyciszenie mieszkania to kwestia podjęcia remontu. Rozumiemy przez to kilka poprawek, które wpłyną na akustykę, ale może to też oznaczać pełny remont, zawierający w sobie tapetowaniekafelkowanie, czy wykonanie suchych tynków z płyt gk, tak zwanych regipsów.

1# Wyciszenie mieszkania sufitem podwieszanym

Sufit podwieszany skutecznie izoluje od dźwięków i jest najlepszą metodą na wygłuszenie pomieszczenia. Zamiast płyt gk można użyć materiału i wykonać sufit napinany lub pomiędzy płytą a właściwym sufitem umieścić matę pochłaniającą dźwięki, co jeszcze bardziej zredukuje wszelkie hałasy pochodzące od sąsiadów. Wykonanie sufitu podwieszanego wymaga wprawy, dlatego lepiej zgłosić się po taką usługę do ekipy remontowej.

2# Wyciszenie mieszkania przez wyklejenie ściany tapetą akustyczną

Tapetowanie jest starym i sprawdzonym sposobem na wyciszenie mieszkania. Im grubszy materiał, tym skuteczniej tłumi dźwięki.

Zdaniem eksperta

Jeśli zależy nam na dużej izolacji, to warto sięgnąć po specjalne tapety akustyczne, które mają pofalowaną powierzchnię, co jeszcze bardziej wygłusza otoczenie. Nowoczesne tapety akustyczne są bardzo estetyczne, a wiele z nich możemy pomalować na dowolny kolor, co sprawia, że są uniwersalnym dodatkiem – specjalista z MajsterDamian.pl 

3# Wyciszenie mieszkania przez przyklejenie maty wygłuszającej

Jeśli zdecydowaliśmy się na gruntowny remont, a nie tylko małe przeróbki, to warto pomyśleć o macie wygłuszającej. Kładzie się ją pod płytki, parkiet, linoleum lub panele. Maty są odporne na wilgoć i grzyby, dzięki czemu po remoncie nie będziemy musieli martwić się, że konieczna będzie ich szybka wymiana. Kolejnym atutem mat jest szybkość montażu, po prostu rozwijamy je na podłodze.

4# Wyciszenie mieszkania pianką akustyczną

Najpowszechniejszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na wygłuszenie mieszkania jest zastosowanie pianki akustycznej. Jej charakterystyczny kształt sprawia, że w pomieszczeniu jest ciszej i nie powstaje „pogłos”. Pianka może być zrobiona z żywicy lub poliuretanu. Montuje się ją za pomocą kleju lub specjalnych stelaży. Jej wadą jest natomiast mało estetyczny wygląd – nie każdy chce mieć pofalowaną ścianę.

5# Wyciszenie mieszkania przez montaż dyfuzora Schroedera

To mało znany, jednak bardzo skuteczny sposób na wygłuszenie pomieszczenia. Konstrukcje montuje się na ścianie lub suficie, a jej cena zależy od wykonania – można zrobić ją z drewna, ale można też wykorzystać korek. Niestety wyciszenie mieszkania za pomocą dyfuzora Schroedera jest drogie, a samodzielnie wykonanie konstrukcji to pracochłonne zadanie. Plusem tej metody jest uzyskanie nietypowej i oryginalnej ozdoby wnętrza.

Dopiero planujesz remont? Przeczytaj, jaka jest właściwa kolejność prac: Jak zaplanować remont mieszkania, czy mamy wpływ na kolejność prac specjalistów?

Wygłuszanie mieszkania – podsumowanie

Wygłuszanie mieszkania można zorganizować na dwa sposoby. Pierwszy to kompleksowy remont, w którym zawiera się odnawianie ścian i podłogi, a także wyklejenie ich specjalnymi materiałami wygłuszającymi. Drugi sposób to małe przeróbki, które wymagają od nas jedynie odnowienia ścian i zmian w zakresie umeblowania czy wybraniu odpowiednich akcesoriów.

Jeśli decydujemy się na kompleksowy remont, to najłatwiej jest zorganizować go, kontaktując się z ekipą remontową.

.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂