Układanie i montaż płytek na dużych powierzchniach
W przypadku dużych powierzchni należy rozważyć nie tylko to, jak układać płytki, ale również jaki typ materiału zastosować. W większych pomieszczeniach zaleca się montaż płytek wielkoformatowych (o rozmiarach znacznie przekraczających te standardowe). Takie rozwiązanie nie tylko świetnie prezentuje się pod względem wizualnym, ale również znacznie ogranicza czas pracy – kładzenie większych płytek na dużych powierzchniach jest po prostu szybsze, zwłaszcza, jeśli zastosuje się odpowiednią technikę.
Popularnym sposobem montażu płytek na dużych powierzchniach jest metoda wibracyjna (często wykorzystuje się ją w obiektach przemysłowych). Polega ona na układaniu gresu na zaprawie cementowej, a następnie zastosowaniu specjalnych urządzeń wibracyjnych, co zapewnia równomierny rozkład zaprawy oraz likwiduje puste przestrzenie pod płytkami. Sposób ten nie tylko znacznie przyspiesza pracę, ale również gwarantuje dużą trwałość nawierzchni.
Układanie płytek na dużych powierzchniach dotyczy najczęściej podłogi. Możliwy jest jednak także montaż płytek wielkoformatowych na ścianie. Sprawdzi się on w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Nie tylko podniesie walory estetyczne wnętrza, ale też ograniczy ilość fug zbierających zanieczyszczenia.
Cennik układania płytek, a targowanie się
Choć firmy podają swój cennik układania płytek pamiętajmy, że możemy się trochę targować z firmą. Cennik to jedno, a decyzje o tym ile będzie kosztować i tak zazwyczaj podejmowane są indywidualnie. Jeżeli zależy nam na niższej cenie, możemy zaproponować że sami zadbamy o usuniecie starej farby i wyrównanie powierzchni na którą położymy płytki. Nie jest to trudne zajęcie, a zawsze zaoszczędzimy trochę pieniędzy. Jeśli mamy dużą powierzchnie do położenia płytek to można na to również się powołać. Wiadomo duża powierzchnia, większe koszty – oni więcej zarobią mimo wszystko, więc mogą trochę obniżyć cenę. Czasami lepiej jest samemu kupić cały asortyment – płytki, klej, fugi – może znajdziemy wszystko w promocyjnej cenie i na tym oszczędzimy. Pamiętajmy, grosz do grosza, a się uzbiera spora suma!
Nowe wykończenie mieszkania, czyli odnawiamy stare płytki
Czasami wykończenie mieszkania nie musi wiązać się z położeniem nowych płytek, niekiedy wystarczy odnowić te stare płytki lub po prostu zmienić kolor fugi. Niektórzy nie wymieniają wszystkich płytek, a zbijają niektóre i wstawiają kilka nowych – dzięki czemu powstaje nowy ciekawy wzór, a pomieszczenie jest odnowione i w pełni wykończone. Pamiętajmy również o prawidłowym czyszczeniu płytek, są do tego specjalne środki, dzięki którym glazura dłużej będzie wyglądała jak nowa.
Układanie płytek podłogowych
Układanie płytek podłogowych jest nadal bardzo popularne. Są pomieszczenia, w których panele po prostu nie pasują – lepiej i bardziej użyteczne są płytki. Wyróżnia się trzy sposoby układania płytek. Pierwszy to tzw. „Na klej”, który polega na tym iż na płytce układamy zaprawę klejową dostosowaną do miejsca układania i rodzaju podłoża. Druga metoda to „Metoda wibracyjna”, która jest popularna przy przemysłowym układaniu płytek na dużych powierzchniach. Owe płytki są układane na zaprawie cementowej, która jest pokryta warstwą szczepną a potem jest wszystko wiórowane, co daje gwarancje przylegania płytki do powierzchni. Trzecia metoda to „mocowanie mechaniczne”. Owa metoda polega na mocowaniu płytek za pomocą kotew – stosowane jest na elewacjach budynków. Jeśli chodzi o układanie płytek podłogowych to najpopularniejszą metodą jest właśnie metoda na klej – jest ona najłatwiejsza i pozwala na samodzielne układanie płytek.
Autor wpisu
Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂